W czwartek ma rozpocząć się wymiana zużytych elementów instalacji tlenowej. Część pacjentów ma na czas tej wymiany korzystać z butli tlenowych.

W środę popołudniu stołeczna straż pożarna poinformowała o awarii instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym. Straż miała dostarczyć butle z tlenem do szpitala w ramach prewencji. Butle pochodziły z tzw. "banków tlenu" działających w Państwowej Straży Pożarnej. 

194

Tylu chorych na COVID-19 leczonych jest obecnie w Szpitalu Południowym

Łącznie do szpitala miało trafić 300 butli zawierających po 40 litrów tlenu. Gdyby w szpitalu zabrakło tlenu zapas ten wystarczyłby na dobę.

Do awarii instalacji miało dojść w wyniku jej ponad dwukrotnego przeciążenia. Od poniedziałku Szpital Południowy nie przyjmuje nowych pacjentów. 

Czytaj więcej

Minister zdrowia Adam Niedzielski: Wspólnie z wojewodami zwiększamy więc liczbę łóżek covidowych
Covid w natarciu. Ministerstwo Zdrowia zwiększa liczbę łóżek covidowych

W szpitalu leczonych jest obecnie 194 chorych na COVID-19, w tym 40 leży pod respiratorami. Władze Warszawy nie wykluczają, że część pacjentów szpitala zostanie przeniesionych do innych placówek, aby zmniejszyć obciążenie instalacji tlenowej.

Rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk twierdzi, że na Mazowszu jest więcej szpitali, które mają problem z instalacjami tlenowymi z powodu ich nadmiernego obciążenia.