Stawka najmu waha się od 3,25 zł do 5,91 zł za mkw. Do tej pory dzięki programowi „Mieszkanie za remont" najemców znalazło 400 lokali. – W ostatnim czasie chętnych było kilkanaście razy więcej niż mieszkań – mówią przedstawiciele katowickiego ratusza.

Miasto udostępnia nową listę 40 mieszkań, które trafią do najemców w zamian za ich wyremontowanie. W ubiegłym roku miasto zmieniło kryteria programu, zwiększając szanse osób samotnych, niepełnosprawnych, punktując dodatkowo katowiczan.

– „Mieszkanie za remont" to świetna okazja na znalezienie lokum dla osób, które nie chcą brać kredytów ani płacić wysokiego odstępnego za wynajem na rynku komercyjnym – komentuje cytowany w komunikacie Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Program jest bardzo ważny dla miasta, bo pozwala zaspokajać istotne potrzeby mieszkańców, jak również sukcesywnie zmniejszać liczbę pustostanów. Zdarzają się również przypadki, że osoby spoza Katowic otrzymując „mieszkanie za remont" meldują się w Katowicach i odprowadzają podatki w naszym mieście, a to bardzo ważne w czasie wyzwań demograficznych.

Dodaje, że dla potencjalnych najemców bardzo ważna jest też możliwość wykupienia na preferencyjnych warunkach mieszkania w budynku stanowiącym własność wspólnoty mieszkaniowej z udziałem miasta - po co najmniej pięciu latach zamieszkiwania w nim.

- W ubiegłym roku wprowadziliśmy także zapisy, które zwiększają szanse singli na „mieszkanie za remont". Wcześniej osoby mieszkające samotnie mogły co prawda aplikować o te lokale, ale ich szanse na zdobycie własnego lokum, przy tak wielkim zainteresowaniu, były niewielkie. Większe szanse mają także osoby z orzeczoną niepełnosprawnością. Dodatkowo punktujemy osoby, które już mieszkają w Katowicach – podkreśla prezydent Marcin Krupa.

W tej edycji programu jest do wyboru 40 mieszkań o powierzchni od 17 do niemal 80 mkw. Stawka najmu waha się od 3,25 do 5,91 zł za metr. – Jest uzależniona m.in. od lokalizacji, a także standardu mieszkania - mówi Katarzyna Betka, zastępca naczelnika wydziału budynków i dróg.

Lokale znajdują się przede wszystkim w Śródmieściu (m.in. ul. Mariacka, Kozielska, Warszawska, Mikołowska, Dąbrowskiego, Kopernika, Powstańców, Stefana Batorego, Żwirki i Wigury, Plebiscytowa, Kościuszki), ale też na Koszutce (ul. Iłłakowiczówny), Ligocie (ul. Koszalińska, Słupska), Panewnikach (ul. Bronisławy, Panewnicka) czy Szopienicach (ul. Kantorówny, Wiosny Ludów).

Aby móc ubiegać się o mieszkanie za remont, trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze, nie można być właścicielem innego mieszkania. Po drugie, należy spełnić kryterium dochodowe. - Przykładowo – dla gospodarstwa jednoosobowego to dochód mieszczący się od 1800 zł do 4800 zł, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego dochód na jedną osobę musi się mieścić w przedziale od 1200 zł do 3120 zł – podają przedstawiciele katowickiego ratusza. - Trzecim warunkiem jest brak zaległości z tytułu najmu, bezumownego zajmowania lokalu lub roszczenia regresowego.

– Jeżeli dana osoba spełnia wszystkie warunki formalne, a na jedno mieszkanie jest więcej chętnych, a tak z reguły jest, wtedy o pierwszeństwie w zawarciu umowy decydują punkty. Tworząc punktację pod uwagę bierzemy m.in.: aktualną powierzchnię mieszkalną w przeliczeniu na jedną osobę, liczbę osób zamieszkujących dany lokal, kwestię posiadania dzieci, orzeczenia o niepełnosprawności czy też kwestię bezdomności - wyjaśnia naczelnik Betka.

Autopromocja
Panel dyskusyjny "Bezład przestrzenny"

Po co nam nowa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

OGLĄDAJ RELACJĘ