Stawki czynszowe w biurowcach na całym świecie zbadali analitycy firmy CB Richard Ellis (CBRE). Kolejny rok z rzędu, mimo kryzysu, West End zdobył pierwsze miejsce w zestawieniu Global Office Rents z czynszem przekraczającym 121 euro za mkw. biura miesięcznie (1457 euro za mkw. rocznie).

– Drugie miejsce zajęły centralne dzielnice biznesowe w Hongkongu ze stawkami ponad 102 euro za mkw. za miesiąc, spychając tym samym centralne dzielnice Tokio z czynszem 96 euro za mkw. na trzecią pozycję. Bombaj zajął w tym roku czwarte miejsce, a Moskwa pozostała na piątej pozycji – podaje wyniki rankingu Olga Drela, analityk w firmie CBRE.

Natomiast Warszawa spadła w tegorocznym zestawieniu z 45. na 54. pozycję z roczną opłatą za wynajem mkw. biura w wysokości 38,7 euro. W naszej stolicy w ciągu 12 miesięcy czynsze w biurowcach obniżyły się średnio o 14,7 proc.

– Ale stawki dla najlepszych budynków biurowych spadły w ciągu 12 miesięcy aż o 33 proc. – dodaje Olga Drela. – W 2010 r. nie przewidujemy jednak dalszych obniżek. W niektórych lokalizacjach możemy nawet oczekiwać niewielkich podwyżek czynszów pod koniec roku.

Dlatego zdaniem doradców teraz jest najlepszy czas na to, aby negocjować umowy o wynajem biur na korzystniejszych warunkach. Nawet jeśli firma planuje przeprowadzkę za rok czy dwa, dziś powinna wybrać siedzibę, póki warunki dyktują najemcy.