Pierwsza faza Alchemii już działa. Budowa kompleksu rozpoczęła się pod koniec 2011 roku. W pierwszym etapie inwestycji, na który składają się dwie wieże biurowe (8 -kondygnacyjna o nazwie Aurum i 6-kondygnacyjna – Platinum, połączone wspólną podstawą) powstało 16,7 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Blisko 4,6 tys. mkw. zajmuje w Alchemii ogólnodostępne centrum rekreacyjno-sportowe (m.in. z basenami, saunami, salą fitness, halą sportową oraz strefą wspinaczki).

W części usługowej znajduje się restauracja Bazar Smaków, oferująca dania czterech kuchni świata, spełniająca również funkcję dziennej kantyny. Budynek uzyskał pozwolenie na użytkowanie na początku grudnia 2013 roku. Z początkiem stycznia uruchomiona została część rekreacyjno-sportowa, a pierwsi najemcy (m.in. fińska Kemira, Grupa Progres oraz Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe) rozpoczną w nim pracę już w lutym.

Alchemia certyfikowana jest w amerykańskim systemie oceny wysokowydajnych budynków LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Jako pierwszy budynek w Trójmieście i jeden z pierwszych w Polsce zdobyła precertyfikację na najwyższym poziomie – Platinum.

Ponieważ w chwili otwarcia Alchemia była wynajęta w ponad 70 proc., deweloper inwestycji, firma Torus, zapowiedziała rozpoczęcie budowy drugiego etapu kompleksu.

- Kiedy zaczynaliśmy budowę Alchemii, wiele osób z niedowierzaniem patrzyło na ten projekt. Niektórzy odradzali nawet jego realizację, mówiąc, że jest zbyt odważny. Dzisiaj nikt nie ma już chyba wątpliwości, że udało nam się stworzyć coś wyjątkowego. Dlatego rozpoczęliśmy pracę nad drugim etapem Alchemii, którego zarówno funkcjonalność jak i oferta usług towarzyszących uzupełni istniejący pierwszy etap  – powiedział Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus.

Zapowiedział, że kolejny etap Alchemii ma mieć blisko 21 tys. mkw. powierzchni biurowej oraz ponad 2,6 tys. mkw. powierzchni towarzyszącej, w ramach której powstać ma centrum medyczne, przedszkole z własnym zieleńcem, a także część handlowo-usługowa. Obiekt ma być  także certyfikowany w systemie LEED.