Union Investment i CBRE Global Investors sfinalizowały transakcję zmiany właściciela centrum handlowego Sarni Stok. To druga zagraniczna inwestycja należącego do Union Investment funduszu nieruchomościowego UII Shopping Nr. 1. Obiekt w Bielsku-Białej został zakupiony od CBRE Property Fund Central Europe zarządzanego przez CBRE Global Investors.

Centrum handlowe Sarni Stok w Bielsku-Białej zostało otwarte w 2001 roku. Powierzchnia handlowa obiektu wynosi 31 tys. mkw., znajdują się na niej 73 lokale handlowe. Centrum w 2012 roku przeszło rozbudowę i renowację. Od 2006 roku jego właścicielem był fundusz CBRE Property Fund Central Europe.

- Sarni Stok jest uznanym centrum handlowym ze zróżnicowanym gronem najemców, zlokalizowanym w obszarze metropolitalnym dysponującym ponadprzeciętną siłą nabywczą, dzięki czemu doskonale pasuje do naszego funduszu - powiedział dr Christoph Schumacher, członek zarządu Union Investment Institutional Property GmbH w Hamburgu.

Inwestor podkreśla, że Sarni Stok to centrum handlowe z atrakcyjnym tzw. obszarem oddziaływania (ang. catchment area) - obejmuje około 400 tysięcy osób. Dodatkowe atuty obiektu to bardzo dobra lokalizacja i widoczność. Umiejscowiony przy głównej drodze do Katowic i Cieszyna, kilka minut samochodem od centrum Bielska Białej, kompleks handlowy jest dobrze skomunikowany również pod względem transportu publicznego.

Wśród czołowych najemców, których produkty dostępne są w Sarnim Stoku znajdują się m.in.: Carrefour, Media Markt, TK Maxx, H&M, New Yorker, Jula oraz Rossmann. Centrum handlowe udostępnia swoim klientom 1240 bezpłatnych miejsc parkingowych.

Przy transakcji po stronie Union Investment doradzała kancelaria prawnicza Hogan Lovells oraz JLL, usługi prawne dla CBRE Property Fund Central Europe zapewniła kancelaria Clifford Chance.

O inwestorach

O CBRE Global Investors:
CBRE Global Investors to ogólnoświatowa firma doradcza działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych, zarządzająca aktywami o wartości 88,6 mld USD (stan na 30. września 2014 r.). Spółka finansuje programy inwestycyjne na całym świecie.

O Union Investment:
Union Investment jest jednym z wiodących funduszy inwestycyjnych nieruchomości w Europie. Jego obecne rozwiązania w sektorze nieruchomości obejmują 20 otwartych funduszy detalicznych oraz specjalnych o łącznej wartości aktywów przekraczającej 26,3 mld euro. Union Investment jest największym funduszem w sektorze nieruchomości w Niemczech. Jego portfel nieruchomości obejmuje rynki w 23 krajach na 5 kontynentach, ponad 350 obiektów w sektorach: biurowym, hotelowym, handlowym i logistyki.