Tomasz Mika z JLL związany jest od 2010 r., od kwietnia ub.r. kieruje działem powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce. Wcześniej pracował w innej firmie doradczej, Cushman & Wakefield, i deweloperskiej spółce Biuro Inwestycji Kapitałowych (magazyny i parki handlowe). Jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Pracuję w nieruchomościach, bo...

Kiedyś zdecydowałem, żeby studiować ekonomikę nieruchomości i inwestycji na ówczesnej Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Po studiach szukałem pracy zgodnej z moim wykształceniem i przez ogłoszenie w gazecie trafiłem na rynek magazynowy – do dziś w nim zostałem.

Hitem na rynku nieruchomości będzie...

Szeroko pojęta digitalizacja umożliwiająca zarówno prezentację online nieruchomości, jak i zbieranie danych do raportowania ESG.

Najważniejsza rzecz do poprawy na rynku to...

Horyzont patrzenia na rynek nieruchomości. Wielu jego uczestników podejmuje działania przynoszące korzyści dzisiaj, ale nie bierze pod uwagę długoterminowych konsekwencji takich działań. Potrzeba nam więcej cierpliwości i wspólnego dbania o rynek, na którym działamy.

Mój ulubiony budynek to...

Metropolitan. Pracowałem tam przez kilka lat po przeprowadzce do Warszawy. Fantastyczny projekt Normana Fostera i do dzisiaj mój ulubiony budynek biurowy w Warszawie.

Polski rynek nieruchomości to jednym słowem...

Możliwości.

Od rozpoczęcia mojej aktywności zawodowej miałem okazję obserwować dynamiczny rozwój rynku nieruchomości, który dojrzewał i stwarzał wiele możliwości dla tych, którzy chcieli je dojrzeć i wykorzystać. Kto wie, czy dzisiaj nie jesteśmy świadkami największych z tych zmian. Są tacy, którzy boją się przyszłości, ale według mnie rysuje się ona ekscytująco.

Najlepsza rada, jaką otrzymałem, to...

nie przejmuj się tym, na co nie masz wpływu. Jest wiele czynników kształtujących nasze otoczenie i świat, w którym żyjemy, i większość z nich dzieje się niezależnie od nas. Ale to my możemy zdecydować, czy się odnajdziemy w tej rzeczywistości i jakie działania możemy podjąć. Wierzę, że bardzo dużo zależy od nas samych.

Gdybym nie pracował w branży, byłbym...

Nie mam pojęcia. Moje całe zawodowe życie jest związane z rynkiem nieruchomości. Ale myślę, że jest bardzo wiele interesujących dziedzin, którymi mógłbym się zajmować. Kto wie, co przyniesie przyszłość.

W wolnej chwili najchętniej...

Uprawiam sport, od ponad dziesięciu lat trenuję triathlon, i czytam książki – najchętniej non-fiction, z których mogę czegoś się dowiedzieć, nauczyć i wykorzystać w życiu.

Najlepsze miejsce do życia to...

Polska. Często narzekamy, jak to u nas źle, a tak naprawdę żyjemy w pięknym, różnorodnym kraju dającym ogromne możliwości rozwoju zawodowego, realizacji planów i marzeń.

—oprac. Adam Roguski