Marcin Śniegowski, pracownia HomeKONCEPT

– Wybór działki o mniejszej powierzchni nie oznacza, że Polacy budują małe domy. Najczęściej mają one od 120 do 200 mkw. Rzadko natomiast zdarza się, by były większe. To najbardziej odpowiednia wielkość domu, nie jest on ani za ciasny, ani zbyt duży. Olbrzymią popularnością cieszą się domy z poddaszem użytkowym, ale równie często powstają budynki parterowe.

Polacy inspirują się zagranicznymi projektami. Wiedzą, że ich dom może być oryginalny, i zaczynają wybierać bardziej nowoczesne i komfortowe projekty. Zamiast tradycyjnych dachów ceglanych stosują nowoczesne dachówki w odcieniach szarości oraz czerni. Powraca również moda na krycie dachów blachą na tzw. rąbek stojący. Powszechne w stylistyce tradycyjnej ozdobniki, takie jak lukarny, wykusze, wieżyczki, odchodzą powoli do lamusa. Zastępują je proste rozwiązania, duże przeszklenia oraz nowoczesne detale architektoniczne.

Domy są coraz bardziej energooszczędne. Nowoczesne technologie powoli stają się bardziej dostępne. Pompa ciepła, kolektory słoneczne, rekuperacja czy instalacja klimatyzacji zyskują większe grono użytkowników. W perspektywie czasu takie rozwiązania mogą znacząco obniżyć koszty utrzymania domu. Dla inwestorów coraz ważniejsza jest energooszczędność i trwałość materiałów używanych do budowy domu.

Blisko 60 proc. Polaków decyduje się na budowę domu według gotowego projektu. To opcja, która ułatwia proces planowania budowy. Zarówno kształt bryły, jak i wszystkie detale oraz układy funkcjonalne są dobrane w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadały na potrzeby klientów. Dodatkową zaletą gotowych projektów jest możliwość wymiany informacji na forach budowlanych przez osoby realizujące domy według takiego samego projektu. Pamiętajmy także, że wszystkie projekty można dostosować do indywidualnych potrzeb inwestorów na etapie adaptacji przez lokalnego architekta. ©?