Z barometru „Rz" wynika, że w ciągu roku średnie ceny domów jednorodzinnych mogą się obniżyć o 1 – 2 proc. Ale są prognozy mówiące o 5 – 6-proc. korekcie w dół. Niższe stawki nie zachęcają jednak do zakupów. Transakcji jest mało. Podaż znacznie przewyższa popyt.

W wielu rejonach kraju dotyczy to także domów wystawianych przez deweloperów. W trudnej sytuacji są właściciele domów wystawionych teraz na sprzedaż, a kupowanych lub budowanych w latach 2007 – 2008, gdy ceny były bardzo wysokie.

Jeśli nieruchomości te obciążone są wysokim kredytem we frankach szwajcarskich, to wartość rat do spłacenia jest nierzadko wyższa niż obecna wartość domu.

Patrz: Ile za dom

Jak czytać barometr?

Pośrednicy z pięciu miast (Akcespolska, Lexpol, Ober-Haus, Północ i WGN) podają stawki za metr kwadratowy dwóch 10 – 15-letnich domów (mniejszy 100 – 200 mkw. i większy 200 – 300 mkw., na działce ok. 1000 mkw.), obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych nieruchomości za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę metra kw. porównujemy z przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany.