Według serwisu Domy.pl średnia cena mkw. używanych mieszkań spadła w Wilanowie w ciągu ostatniego roku zaledwie o 0,4 proc., do 8,7 tys. zł za mkw. Stawki windują kilkuletnie lokale z Miasteczka Wilanów.

– W transakcjach przeważają mieszkania wykończone, nierzadko o podwyższonym standardzie, w kilkuletnich budynkach. Ich średnie ceny zarówno ofertowe, jak i transakcyjne są wyższe niż w innych dzielnicach – mówi Agata Stradomska z biura nieruchomości RE/MAX Top.

Jak dodaje Jerzy Węglarz z Home Broker, w tej dzielnicy rynek wtórny obfituje w mieszkania kupowane drogo na kredyt w CH, co  wpływa na ich ceny. – Wyjątkiem są lokale na osiedlach wybudowanych w ciągu ostatnich dwóch, trzech lat, a więc już „pokryzysowych". Budynki zostały wzniesione z materiałów o znacznie niższej jakości od tych, które budowano w czasach tzw. prosperity – wyjaśnia Agata Stradomska.

Według analityków z Emmersona najtańszy lokal na wilanowskim rynku wtórnym można kupić za ok. 230 tys. zł, najdroższy – za ok. 2,5 mln zł. – Ale nawet najtańszym mieszkaniom z tego segmentu trudno konkurować z ofertą na rynku pierwotnym. Jeśli nawet znajdziemy tańsze używane M, nie oznacza, że będzie bardziej atrakcyjne niż nowe. Zwykle  znajduje się w budynkach z wielkiej płyty – tłumaczy Waldemar Oleksiak z Emmersona. U deweloperów, jak wyliczają analitycy z Home Broker, ceny zaczynają się od 5,8 tys. zł za mkw. To stawki za większe mieszkania. Dwa pokoje o powierzchni ok. 50 mkw. kupimy za 6,9 tys. zł za mkw., czyli za ok. 352 tys. zł.

Tymczasem średnia cena wilanowskich lokali z drugiej ręki, wśród których przeważają większe powierzchnie, sięga, według pośredników z Emmersona, aż 850 tys. zł. – Kawalerki, których jest niewiele, kosztują 232–419 tys. zł, dwa pokoje – ok. 340 tys.–1,3 mln zł, a trzy pokoje ok. 380 tys.–1,2 mln zł – wylicza Waldemar Oleksiak.

W starszych blokach lokale kosztują ok. 6,7 tys. zł, w nowszych – 7,9 tys. zł za mkw. –  Rosnąca podaż na rynku pierwotnym w Wilanowie przytłacza ofertę z rynku wtórnego. Nie jest problemem znalezienie na rynku pierwotnym nowego M za ok. 6 tys. zł mkw. – zaznacza Waldemar Oleksiak.

Z drugiej strony, według badań Home Broker, aż 75 proc. klientów poszukuje mieszkań za powyżej 400 tys. zł, a 67 proc. interesuje się co najmniej trójkami.

Mimo to w kolejnych latach ceny używanych mieszkań w Wilanowie mogą nieznacznie spaść – obniżą je tańsze oferty deweloperskie, które sukcesywnie będą trafiać na rynek wtórny.  Jednocześnie sprzedawcy używanych lokali konkurując z propozycjami od deweloperów, będą musieli dostosować swoją ofertę do realiów rynkowych. – W dłuższej perspektywie Miasteczko Wilanów będzie zyskiwać na wartości – zapewnia Agata Stradomska.

—Dorota Kaczyńska

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Oferty używanych mieszkań

Do kupienia w Wilanowie

? ul. Sarmacka , pięć pokoi, pow.: 157 mkw., piętro: 4, cena mkw.: 12,5 tys. zł, cena całości: 2,4 mln zł

? al. Wilanowska, pięć pokoi, pow.: 220 mkw., piętro: 1, cena mkw.: 10,5 tys. zł, cena całości: 2,3 mln zł

? ul. Wiktorii Wiedeńskiej, cztery pokoje, pow.: 146 mkw., piętro: 3, cena mkw. 8,6 tys. zł, cena całości 1,3 mln zł

? ul. Sarmacka, trzy pokoje, pow.: 75 mkw., parter, cena mkw.: 13 tys. zł, cena całości: 974 tys. zł

? ul. Wiktorii Wiedeńskiej, cztery pokoje,  pow.: 83 mkw., piętro: 2, cena mkw. 7,3 tys. zł, cena całości: 610 tys. zł

? ul. Sarmacka, dwa pokoje, pow.: 64 mkw., parter, cena mkw.: 7,9 tys. zł, cena całości: ok. 500 tys. zł

? ul. J. Sobieskiego, kawalerka, pow.: 31 mkw., piętro: 3, cena mkw.: 7,5 tys. zł, cena całości: 232 tys. zł

—źródło: Emmerson