Reklama

Barometr cen: grunty budowlane na sprzedaż

Działki od wielu miesięcy tanieją i taka tendencja się utrzyma. Ceny w tym roku się obniżą, średnio o 4–5 proc. – wynika z barometru „Rz". ?

Publikacja: 10.02.2014 09:13

Zmiany te będą dotyczyć w większym stopniu  terenów położonych na peryferiach.

Czy spadek notowań wpłynie na wzrost liczby transakcji? Jak podaje Paweł Grabowski z BIG Nieruchomości z Gdańska, niektóre place już przeceniono o 1/4 i nadal nie znajdują nabywców.

Ceny terenów budowlanych są zróżnicowane. Zdarza się – podają pośrednicy – że stawki za mkw. podobnych działek różnią się  nawet o 50 proc.

O cenie nie zawsze decydują walory gruntu czy  odległość od centrum, ale sytuacja sprzedającego, głównie chęć szybkiego znalezienia nabywcy.

Patrz: Ile za działkę budowlaną

Reklama
Reklama

 

Jak powstaje barometr

Agencje pośrednictwa z kilku największych miast podają ceny metra kwadratowego uzbrojonej działki obowiązujące obecnie oraz prognozowane za rok. Wyliczoną  aktualną średnią cenę porównujemy z przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany, wyrażone w procentach.

Nieruchomości
Seans na filmowych schodach. Czy to bezpieczne i legalne?
Materiał Promocyjny
AI to test dojrzałości operacyjnej firm
Nieruchomości
Prezes Develii: w dużych miastach popyt na mieszkania będzie silny co najmniej 10-15 lat
Nieruchomości
Śląsk przyciąga biznes. Są tu wielcy gracze
Nieruchomości
Bogaci Polscy inwestują coraz więcej w nieruchomości komercyjne. Ale to za mało
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama