Reklama

Inwestycje na rynku nieruchomości

Apartamenty wakacyjne mają przynieść nawet 9 proc. zysku rocznie - obiecują deweloperzy.

Publikacja: 11.08.2014 10:31

Osiedle Miasteczko Rubikon powstanie w warszawskich Włochach

Osiedle Miasteczko Rubikon powstanie w warszawskich Włochach

Foto: Materiały Inwestora

- Po spadku oprocentowania i rentowności lokat bankowych wyraźnie wzrosła liczba osób zainteresowanych zakupem mieszkań z przeznaczeniem na wynajem - podkreśla Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl. - Powodzeniem cieszą się też nieruchomości wakacyjne oraz apartamenty w inwestycjach budowanych w systemie condo, oferujących pełne zaplecze hotelowe. Ich operatorzy obiecują nabywcom lokali od 6 do 9 proc. zysku rocznie - dodaje.

Nie tylko dla turystów

Jak zauważa Kamil Niedźwiedzki, nieliczni deweloperzy, których głównym obszarem działalności jest budowa tradycyjnych osiedli mieszkaniowych, mają w swoim portfolio także projekty, w których zakup lokalu gwarantuje właścicielom zysk z wynajmu. - Czy jest szansa, że w najbliższym czasie więcej firm zwiąże swoje plany inwestycyjne z tym segmentem rynku nieruchomości? - pada pytanie.

Jak podaje portal Dompress.pl, luksusowe mieszkania w systemie condp oferuje Wawel Service w inwestycji Onyx Apartments w Krynicy-Zdroju. - Projekt łączy funkcję obiektu resort & spa oraz mieszkaniową. Oferta jest więc adresowana zarówno do odwiedzających Krynicę, jak i do osób, które chcą zamieszkać w niej na stałe - wyjaśnia portalowi Dompress.pl Piotr Kijanka, dyrektor działu sprzedaży w Wawel Service. - Inwestycja składa się z 121 hotelowych pokoi o wysokim standardzie oraz 61 mieszkań o zróżnicowanej powierzchni. Obiekt jest wyposażony m.in. w salon spa i masażu, gabinet zabiegów medycyny estetycznej, salę fitness, restaurację, 76 miejsc garażowych, całodobową recepcję oraz monitoring - opowiada.

Od kilku lat działa też Condo System Dolcan. - To system zarabiania na mieszkaniach na wynajem w największych polskich aglomeracjach. Obecnie takie lokale oferujemy w dwóch lokalizacjach w Warszawie - na osiedlu Skierniewicka City na Woli i Ogrody Ochota oraz w inwestycji w Szczecinie - informuje portal Dompress.pl Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan.

I podkreśla, że oferta firmy różni się od tradycyjnych condo hoteli lokalizacją. Nieruchomości Dolcana nie powstają w miejscowościach wakacyjnych. - Przede wszystkim jednak ofertę odróżnia rodzaj własności. W przypadku naszego systemu condo klient nabywa pełnowartościowe mieszkanie z aktem notarialnym, a nie jedynie pokój hotelowy, czy też udział w nieruchomości - portal Dompress.pl cytuje Annę Sitnik.

Reklama
Reklama

W najbliższym czasie firma nie planuje budowy condo hoteli w miejscowościach wypoczynkowych. - Oferty firm Dolcan i Wawel Service należą do wyjątków na rynku deweloperskim - podkreśla Kamil Niedźwiedzki. Jak podkreśla analityk, np. Oscar Kazanelson, szef rady nadzorczej spółki Robyg wyraźnie zadeklarował, że firma specjalizuje się w budowie lokali z sektora popularnego oraz mieszkań o podwyższonym standardzie. W ofercie ma także powierzchnie usługowe. - Zakładamy, że nadal będziemy rozwijać działalność biznesową właśnie w tych segmentach - poinformował portal Oscar Kazanelson.

Miniapartamenty

- Na polskim rynku kiełkują też dopiero projekty oferujące miniapartamenty (do 26 mkw.), które z racji swojej niskiej ceny są atrakcyjne zarówno dla inwestorów z mniej zasobnym portfelem, jak i młodych ludzi, wchodzących w dorosłe życie - zauważa Kamil Niedźwiedzki. - Swoją pierwszą inwestycję tego typu zapowiedziała firma Polnord.

Lukę na naszym rynku, jeśli chodzi o dostępność minimieszkań spostrzega również Dolcan - dodaje. Portal cytuje Annę Sitnik, która mówi: - Brakuje funkcjonalnych, niedużych mieszkań w przystępnej cenie, które pozwolą młodym osobom na start w dorosłość we własnych czterech kątach. Firma w maju tego roku w warszawskich Włochach rozpoczęła budowę Miasteczka Rubikon. - W tej inwestycji ceny mieszkań zaczynają się od 146 tys. zł, a ich powierzchnia - od 17 mkw. Większość lokali ma ok. 25 mkw. - mówi Kamil Niedźwiedzki. - Inwestycje typu condo i projekty, w których budowane są miniapartamenty są obecnie poza obszarem biznesowego zainteresowania m.in. firmy Atal - dodaje.

Jak mówi Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży w spółce Atal uważa, że taki produkt jest nierynkowy. - Od dwóch lat widać trend kupowania większych mieszkań, zamiast kawalerek czy mieszkań dwupokojowych. Najlepiej sprzedają się dziś mieszkania trzypokojowe o powierzchni 55 - 65 mkw. W nowych projektach w ogóle nie projektujemy już kawalerek, z wyjątkiem inwestycji, które są dobrze zlokalizowane pod kątem zakupów inwestycyjnych, jak Nadwiślańska 11 w Krakowie czy Atal Francuska Park w Katowicach - mówi.

- Po spadku oprocentowania i rentowności lokat bankowych wyraźnie wzrosła liczba osób zainteresowanych zakupem mieszkań z przeznaczeniem na wynajem - podkreśla Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl. - Powodzeniem cieszą się też nieruchomości wakacyjne oraz apartamenty w inwestycjach budowanych w systemie condo, oferujących pełne zaplecze hotelowe. Ich operatorzy obiecują nabywcom lokali od 6 do 9 proc. zysku rocznie - dodaje.

Nie tylko dla turystów

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Reklama
Nieruchomości
Fabryka Park Katowice z nowym właścicielem. Czy obiekt jeszcze urośnie?
Nieruchomości
Nowe szaty biurowca Warsaw Corporate Center
Nieruchomości
Condohotel czy apartament na doby
Nieruchomości
Niejasne zasady wydłużają drogę do inwestycji mieszkaniowych
Nieruchomości
Rekordowa transakcja na polskim rynku PRS
Reklama
Reklama