Ruch wyzwala potencjał pracowników

Regularna aktywność fizyczna poprawia ogólne samopoczucie, wzmacnia zdrowie i dodaje energii. Wszystko to sprawia, że możemy w pełni wykorzystać nasz potencjał i zwiększyć efektywność zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym.

Publikacja: 19.12.2019 17:14

Ruch wyzwala potencjał pracowników

Foto: Adobe stock

Materiał we współpracy z Benefit Systems

Polacy coraz chętniej korzystają z ruchu. Jak wynika z badania MultiSport Index 2019 64 proc. mieszkańców naszego kraju (blisko 21 milionów osób po 15. roku życia) ćwiczy przynajmniej raz w miesiącu. To o 2 punkty procentowe więcej niż przed rokiem. – Co ciekawe z badania wynika, że regularnie zwiększa się także zaangażowanie najbardziej aktywnych Polaków, już 19 procent z nas uprawia sport pięć razy w tygodniu. Jeśli zwiększamy częstotliwość treningów, oznacza to, że odczuwamy płynące z nich korzyści – wyjaśnia Emilia Rogalewicz z Benefit Systems.

Obecnie 43 proc. aktywnych ćwiczy głównie dla zdrowia, zaś 27 proc. dla przyjemności i relaksu.

Sport uszczęśliwia

Podczas podejmowania aktywności fizycznej nasz organizm wydziela endorfiny, czyli tzw. hormon szczęścia, odpowiedzialny za redukcję stresu i odczuwanie przyjemności. Naukowcy z Uniwersytety Yale i Oxford zebrali dane na temat aktywności fizycznej i samopoczucia ponad 1,2 miliona Amerykanów. Na podstawie przeprowadzonych wywiadów stwierdzili, że osoby, które ćwiczyły regularnie odczuwały obniżenie nastroju przez 35 dni w roku. Dla porównania osoby nieaktywne fizycznie deklarowały złe samopoczucie przez 53 dni – czyli 18 dni więcej. Naukowcy wykazali dodatkowo, że osoby uprawiające sport są równie szczęśliwe, jak osoby nieaktywne fizycznie, które rocznie zarabiają 25 tys. dolarów więcej. Na tej podstawie uczeni zaryzykowali tezę, że ćwiczenia fizyczne są ważniejsze dla równowagi psychicznej niż status ekonomiczny. – Stres działa niezwykle destrukcyjnie na nasz organizm. W Europie jest drugim najczęściej zgłaszanym problemem zdrowotnym powiązanym z pracą. Doświadcza go co 4. pracownik. W Polsce, według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dane z 2013 roku), z powodu stresu w pracy straciliśmy około 77 888,33 dnia aktywności zawodowej w ciągu jednego roku. Jeśli dodamy do tego gorsze samopoczucie, nikłą motywację do pracy i zmniejszające się zaangażowanie, straty pracodawców w tym zakresie stają się jeszcze większe – mówi Emilia Rogalewicz.

Wysportowany kreatywny

W Polsce wzrastający trend zdrowego i aktywnego stylu życia coraz częściej wykracza poza czas wolny i staje się częścią życia zawodowego. Ta zmiana niejednokrotnie inicjowana jest oddolnie, przez samych pracowników. Aż dwóch na pięciu pracowników chce rozważyć w przyszłości wyłącznie pracę w firmach, które priorytetowo traktują zdrowie i samopoczucie pracowników. Co trzeci pracownik chciałby, aby pracodawca zaczął wspierać lub wzmocnił działania związane z aktywnością fizyczną swojego zespołu. Pracodawcy coraz chętniej sięgają po benefity pozapłacowe z zakresu wellbeingu i aktywności fizycznej dostrzegając w nich wiele korzyści. W ten sposób odpowiadają na bieżące potrzeby pracowników, a także ograniczają koszty powiązane np. z absencją chorobową lub brakiem efektywności załogi. Według Health Enhancement Research Organization (HERO) to właśnie sport i dobre odżywianie podnoszą produktywności ludzi nawet o 25 proc., obniżają absencję o kilkanaście do kilkudziesięciu procent, a także pozytywnie wpływają na wzrost zaangażowania (zmiana o ok. 15 proc.). Z szacunków Ministerstwa Zdrowia i Turystyki oraz Instytutu Badań Strukturalnych wynika, że pracownik, który uprawia sport przynajmniej raz w tygodniu przez minimum 4 miesiące w okresie czterech lat, będzie w pracy o 20 dni więcej od osoby, która unika ćwiczeń fizycznych. Oznacza to konkretne oszczędności – biorąc pod uwagę koszt utraconej dziennej produktywności w wysokości ok. 470 zł na pracownika w Polsce, potencjalna oszczędność pracodawcy w skali roku wynosi 2350 zł, a w skali czterech lat już 9400 zł.

- W naszym kraju od wielu lat rośnie świadomość pracodawców w zakresie wymiernych korzyści jakie daje sport. Z naszych kart MultiSport, które umożliwiają pracownikom korzystanie z wybranej aktywności fizycznej w dowolnym miejscu i czasie, korzysta już ponad milion pracowników zatrudnionych w ponad 16,5 tysiącu firm i instytucji w Polsce. Nasze obserwacje pokazują, że karta sportowa jest skuteczną formą motywacji do podjęcia lub wzmocnienia aktywności fizycznej. Z badań wynika, że 78 proc. użytkowników dzięki karcie ćwiczy częściej, a 68 proc. przyznaje, że korzysta z nowych form treningów. To dane, które nabierają szczególnego znaczenia w kontekście statystyk obrazujących wciąż obecny w Polsce problem bezruchu – dodaje Emilia Rogalewicz. 

Ruch dla zdrowia

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia dorośli, czyli osoby między 18. a 64. rokiem życia, powinni przeznaczać co najmniej 150 minut tygodniowo na wysiłek fizyczny o umiarkowanej intensywności lub co najmniej 75 minut na wysiłek o wysokiej intensywności. Tymczasem wciąż 36 proc. Polaków nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej. Połowa mieszkańców Polski spędza w pozycji siedzącej ponad 5 godzin każdego dnia. W wyniku siedzącego trybu życia, do którego przyczynia się praca biurowa, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych schorzeń układu krążenia, cukrzycy typu II, czy otyłości. - W obliczu zmian demograficznych, rozwoju chorób cywilizacyjnych i rynkowej rywalizacji o pracownika, zaangażowanie pracodawców w sferę zdrowia, a zwłaszcza profilaktyki i aktywizacji fizycznej, będzie zyskiwało na znaczeniu. Tym bardziej cieszy fakt, że już dziś wiele przedsiębiorstw wykazuje się zaangażowaniem w obszarze wellbeingu, przynosząc znaczącą korzyść nie tylko grupie aktywnych zawodowo Polaków, ale całemu społeczeństwu – podsumowuje Emilia Rogalewicz.

Materiał we współpracy z Benefit Systems

Polacy coraz chętniej korzystają z ruchu. Jak wynika z badania MultiSport Index 2019 64 proc. mieszkańców naszego kraju (blisko 21 milionów osób po 15. roku życia) ćwiczy przynajmniej raz w miesiącu. To o 2 punkty procentowe więcej niż przed rokiem. – Co ciekawe z badania wynika, że regularnie zwiększa się także zaangażowanie najbardziej aktywnych Polaków, już 19 procent z nas uprawia sport pięć razy w tygodniu. Jeśli zwiększamy częstotliwość treningów, oznacza to, że odczuwamy płynące z nich korzyści – wyjaśnia Emilia Rogalewicz z Benefit Systems.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Kultura
Magiczne Mikołajki w Warszawie
Kultura
„Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL": Sztuka kartek na mięso
Kultura
Dominika Kulczyk: Duży biznes inwestuje w kulturę i podkreśla rolę kobiety
Kultura
Dominika Kulczyk kupiła prawa do MaltaFestival Poznań
Kultura
Niemcy chcą odzyskać starożytny posąg kupiony przez Hitlera
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?