Raport był gotowy do oddania w ręce komisji już w zeszłym miesiącu, jednak członkowie zespołu zespołu zdecydowali się poczekać na powrót Jacka Berbeki, który wyruszył na Broad Peak, w poszukiwaniu ciała brata i Tomasza Kowalskiego.

Uczestnikom wyprawy udało się odnaleźć i pochować ciało Kowalskiego. Z dużym prawdopodobieństwem ustalili również gdzie znajduje się ciało Berbeki.

Piotr Pustelnik, znany himalaista i szef zespołu opracowującego raport poinformował portal rmf24.pl, że do końca sierpnia dokument trafi do Polskiego Związku Alpinizmu.

Nie wiadomo czy informacje zawarte w raporcie zostaną zaprezentowane opinii publicznej. Decyzje na ten temat podejmie Polski Związek Alpinizmu. Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter rmf24.pl raport zawiera krytyczne uwagi dotyczące organizacji wyprawy i zachowania niektórych jej uczestników.

5 marca na wierzchołku Broad Peaku (8047 m) stanęli kolejno: 29-letni Adam Bielecki (KW Kraków), 33-letni Artur Małek (KW Katowice), 58-letni Maciej Berbeka (KW Zakopane) i 27-letni Tomasz Kowalski (KW Warszawa). Dwaj ostatni nie zdołali powrócić na noc do obozu. 8 marca zostali uznani za zmarłych.

Tak Polacy zdobywali szczyt Broad Peak