Ten projekt Christo miał zrealizować sam w 2020 roku, ale te plany uniemożliwiła pandemia. Teraz projekt sfinalizowała fundacja jego imienia.

Łuk Triumfalny został owinięty srebrzysto-niebieską tkaniną polipropylenową o powierzchni 25 tys. m2, którą mocuje czerwony sznur o długości 3 tys. metrów. Materiały nadają się do recyklingu. Koszt instalacji wyniósł 14 milionów euro. Pokryto go ze środków własnych artysty, a także ze sprzedaży szkiców, fotomontaży i miniaturowych wersji jego dzieł sztuki

Opakowanie Łuku Christo i jego żona Jeanne-Claude po raz pierwszy planowali przed 60 laty. Dziś doczekał się realizacji także dzięki wsparciu Centrum Pompidou, Centre des Monuments Nationaux, instytucji rządowej, która zarządza Łukiem Triumfalnym oraz władz miasta.

Czytaj więcej

Europejska Stolica Kultury. Jak dzielić się kulturą

Christo (Christo Vladimirov Javacheff, 1935-2020) urodził się w Bułgarii. W końcu lat 50. wyemigrował najpierw do Wiednia, potem do Paryża, gdzie poznał Jeanne-Claude Denat de Guillebon i wspólnie z nią zrealizował wiele projektów. Ich twórczość sytuuje się na pograniczu instalacji, performensu i land-artu. Największy rozgłos przyniosły im opakowania obiektów architektonicznych - niemieckiego Reichstagu w Berlinie w 1995 roku i paryskiego Pont Neuf w 1985 roku oraz krajobrazów, m.in. 2 km wybrzeża Australii - w 1969 . Christo i Jeanne-Claude sami finansowali realizację swoich projektów. Przez ostatnie ponad 50 lat Christo mieszkał i tworzył w Nowym Jorku.

Łuk Triumfalny w Paryżu pozostanie osłonięty przez dwa tygodnie, do 3 października. Prace nad instalacją nadzorował Vladimir Yavachev, siostrzeniec Christo.

Yavachev ma nadzieję, że opakowanie Łuku nie jest ostatnim projektem, który podejmuje w imieniu Christo i Jeanne-Claude. Przypomina, że artyści planowali także stworzenia Mastaby, największej rzeźby na świecie, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w pobliżu stolicy Abu Dhabi. Może wiec jeszcze uda się podjąć ten pomysł. (Sam Christo za życia zrealizował europejską wersję Mastaby w Hyde Parku w Londynie w 2018 roku).

Równolegle z inauguracją opakowanego Łuku Triumfalnego w Paryżu otwarto wystawę rysunków, projektów i szkiców Christo w paryskiej filii domu aukcyjnego Sotheby’s, która zakończy się aukcją.