Teraz jego kompozytor, gitarzysta i wokalista Robert Matera zagra solo utwór Viana – pacyfistyczny hymn wykonany pierwszy raz publicznie we Francji w dniu mobilizacji na wojnę algierską.

Matera w swoich działaniach eksperymentował z kwartetem smyczkowym, tworzył multimedialne projekcje dla Brygady Kryzys, Deutera, Neurobów, R.U.T.Y.

Poprzednio muzyk prezentował ten materiał – określany przez niego jako „poezja wrzeszczana" – na festiwalu Manifestacje Poetyckie organizowanym przez Staromiejski Dom Kultury. Mówi o nim: „Muzycznie jest to połączenie różnych form, których wspólnym elementem jest energia dźwięków i słów. Znane elementy to gitara i głos, brzmienie całości wzbogacają elektroniczne podkłady uruchamiane na żywo. Strona słowna odnosi się do doświadczeń Roberta Matery z różnych okresów działalności".

W CDQ usłyszymy utwory inspirowane poezją i publicystyką, m.in. „Być rządzonym" Josepha Proudhona, „Rejestr wariatów" Donalda Justice'a oraz wspomnianego wyżej Viana i  Andrzeja Bursę, którego utwory również grał Dezerter.

Wszyscy ci wyklęci poeci potrafili pokazać dystans do rzeczywistości, a w nasyconym dosadnością i potocznością języku, w dowcipie i wulgarnej kpinie przejawiać troskę o kondycję współczesnego człowieka uwikłanego zarówno w groźne pułapki egzystencji, jak i jej brutalną prozę.

* Robert Matera – Centralny Dom Qultury, Warszawa, ul. Burakowska 12, piątek (9.12), godz. 20 bilety 10 – 15 zł