Opozycja zapowiada mobilizację. "W poniedziałek znowu walczymy o nasze prawa. Dziewczyny, Kobiety, Mężczyźni. Barbarzyński projekt Kai Godek rozpatrywany na komisji" - napisała na Twitterze posłanka Monika Rosa z Nowoczesnej.

Zapowiedź obrad komisji skomentowała też była już posłanka Nowoczesnej, Joanna Scheuring-Wielgus.

Projekt "Zatrzymaj Aborcję" został złożony w Sejmie w listopadzie 2017 roku. Podpisało się pod nim 830 tysięcy osób. Zakłada zniesienie tzw. przesłanki eugenicznej w obowiązującej obecnie ustawie o planowaniu rodziny.

Dowiedz się więcej » Kaja Godek: Ekspres ws. ustawy o IPN - a co z projektem ws. aborcji?

"Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży" wpłynął do Sejmu 30 listopada zeszłego roku. 10 stycznia 2018 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu. 277 posłów, w większości z klubów PiS, Kukiz'15 i PSL opowiedziało się wówczas przeciwko odrzuceniu projektu, co spotkało tego samego dnia inny projekt - zakładający liberalizację przepisów dotyczących aborcji.

Od tego czasu projekt znajduje się w komisjach sejmowych. 19 marca pozytywnie na temat projektu wypowiedziała się Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Nadal, mimo monitów autorów ustawy, projekt nie trafił natomiast pod obrady Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.