Biden rozmawiał z Johnsonem na temat pandemii koronawirusa, zmianach klimatycznych, bezpieczeństwie i handlu. Johnson napisał później na Twitterze, że rozmowa z nowym prezydentem USA była „wspaniała”. „Nie mogę się doczekać pogłębienia wieloletniego sojuszu między naszymi dwoma krajami” - podkreślił w sobotę wieczorem.

Rzecznik Downing Street powiedział, że Johnson z zadowoleniem przyjął decyzję Bidena o ponownym przystąpieniu USA do Porozumienia paryskiego, Światowej Organizacji Zdrowia i platformy COVAX, która ma zapewnić sprawiedliwy dostęp do szczepionek na Covid-19.

Obaj przywódcy omówili również korzyści z potencjalnej umowy o wolnym handlu, a Johnson zobowiązał się do jak najszybszego rozwiązania problemów handlowych - powiedział rzecznik. Premier Wielkiej Brytanii chwalił też pierwsza działania Bidena w walce ze zmianami klimatu.

Pierwszą rozmowę po swojej inauguracji Biden odbył w piątek z premierem Kanady Justinem Trudeau. Uzgodnili, że już w przyszłym miesiącu dojdzie do spotkania, które ma „przyspieszyć ważne dzieło odnowienia głębokiej i trwałej przyjaźni między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi” - jak poinformowało biuro Trudeau.

Biden rozmawiał już także z Andrésem Manuelem Lópezem Obradorem, prezydentem Meksyku.