Problemy mogą mieć również rodzice dziecka, bo chłopiec nie powinien jeździć hulajnogą elektryczną po drodze publicznej. Jest zbyt młody.

Do zdarzenia doszło w niedzielę, 6 czerwca, po godz. 18 w Rędzinach. Przed przejściem dla pieszych kilka samochodów zatrzymało się, aby przepuścić przechodzącą rodzinę.

Gdy ona była już na pasach w pojazdy te wyprzedził inny samochód- volkswagen. Jego kierowca prawie potrącił dziecko przejeżdżające przez przejście na hulajnodze. Kierowca nie zatrzymał się i odjechał z miejsca zdarzenia. Nagrały je kamery monitoringu.

- Swoim zachowaniem kierowca stworzył realne zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego, w szczególności dla 7-letniego chłopca poruszającego się na hulajnodze elektrycznej, który znalazł się najbliżej rozpędzonego samochodu – podaje śląska policja.

Funkcjonariusze zatrzymali kierowcę volkswagena. To mieszkaniec gminy Rędziny, który jest znany częstochowskiej policji. Mężczyzna miał orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ponieważ w przeszłości pod wpływem alkoholu doprowadził do wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Teraz usłyszał on zarzuty. Pierwszy dotyczy narażenia na utratę życia lub spowodowanie ciężkich obrażeń u czterech osób, drugi złamania zakazu prowadzenia samochodu.

- Przyznał się do popełnienia przestępstw i wyjaśnił, że 6 czerwca jechał przez Rędziny z prędkością około 100 kilometrów na godzinę, gdyż bardzo mu się spieszyło – mówił Tomasz Ozimek, rzecznik prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Kierowca volkswagena został aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu teraz do pięciu lat więzienia.

Ale to nie wszystko. Jak podaje policja z Częstochowy konsekwencje mogą zostać wyciągnięte wobec rodziców siedmioletniego chłopca.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

- Z toczącego się postępowania wyłączono również materiały, które skierowane zostaną do sądu rodzinnego i nieletnich pod kątem naruszenia przepisów z zakresu ruchu drogowego przez małoletniego poruszającego się hulajnogą elektryczną – podaje policja.

Jednocześnie przypomina, że zgodnie z nowymi przepisami hulajnoga elektryczna jest pojazdem napędzanym elektrycznie i zabronione jest poruszanie się nim po drodze dziecka w wieku do 10 lat oraz przejeżdżanie wzdłuż po przejściu dla pieszych.

- Przepisy zabraniają też dopuszczania dziecka w wieku do 10 lat do kierowania hulajnogą elektryczną na drodze, dlatego czynności będą również prowadzone pod kątem naruszenia tego zakazu przez opiekunów 7-latka – podkreśla policja.

Zwraca też uwagę, że na nagraniu ze zdarzenia widać też jak kierująca skodą zatrzymuje swój pojazd przed przejściem dla pieszych.

- W tej sprawie prowadzimy także czynności wyjaśniające, ponieważ prawo o ruchu drogowym mówi jasno, że parkowanie w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania lub przejścia dla pieszych jest niedozwolone. Przepis ten ma na celu przede wszystkim zapewnienie widoczności w rejonie wzmożonego ruchu pieszych – tłumaczą mundurowi.

Komenda Miejska Policji w Częstochowie zapowiada, że wystąpi do zarządcy drogi w sprawie wyznaczonego miejsca parkingowego w rejonie przejścia dla pieszych.