Pięć minut trwał otwierający "Wiadomości" materiał poświęcony uchwaleniu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt oraz politycznym skutkom głosowania - zawieszeniu 15 posłów w prawach członka PiS oraz napięciom w koalicji rządzącej.

W zapowiedzi materiału podkreślono, że złożony przez PiS projekt zmian zyskał ponadpartyjne poparcie i że zakłada on m.in. "zakaz hodowli zwierząt z przeznaczeniem na futra, ograniczenie uboju rytualnego, kontrolę społeczną, która prowadzić ma do poprawy dobrostanu zwierząt". Widzowie usłyszeli, że przeciw projektowi zagłosowali "m.in. politycy Konfederacji i Solidarnej Polski. Inny współkoalicjant Zjednoczonej Prawicy, Porozumienie, niemal w całości wstrzymał się od głosu".

"Oklaskami większość znajdujących się na sali posłów przyjęła wynik czwartkowego głosowania" - rozpoczął się materiał.

Zacytowano w nim Grzegorza Pudę (PiS) i Marka Suskiego (PiS), zachwalających nowelizację jako ważną, zabezpieczającą prawa zwierząt i zmieniającą porządek prawny, "który był dotychczas, można powiedzieć spokojnie, zły".

Autor poinformował, że zmiany mają wejść w życie po 30 dniach, z wyjątkiem zakazu hodowli na futra i przepisów dotyczących trzymania na uwięzi.

"Podmiotom wykonującym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności" - usłyszeliśmy. Informacja o rekompensatach znalazła się także na pasku u dole ekranu.

Dodano, że chodzi o "prawo, o które przedstawiciele organizacji prozwierzęcych i wolontariusze apelowali od lat" i zmiany "określane często jako cywilizacyjne". Materiał cytował publicystę, a także działacza organizacji prozwierzęcej, wyrażających poparcie dla ustawy.

"Wiadomości" umieściły także fragment wypowiedzi Adriana Zandberga (Razem), chwalącego zakaz hodowli zwierząt futerkowych i Katarzyny Piekarskiej (KO), cieszącej się z uchwalenia "emerytury" dla psów i koni. Dwie mieszkanki gminy w woj. wielkopolskim mówiły o uciążliwościach związanych z sąsiedztwem ferm (muchy, przykry zapach, szczury, hałas dostaw jedzenia).

"Przeciwko nowelizacji ustawy zagłosowała Konfederacja, która wcześniej wielokrotnie angażowała się w obronie interesów hodowców zwierząt futerkowych" - powiedział autor materiału, po czym opublikowany został fragment wypowiedzi Roberta Winnickiego, zapowiadającego próby przekonania prezydenta do zawetowania ustawy.

"Wiadomości" przekazały także, że wśród przeciwników nowych przepisów znaleźli się posłowie PiS, a 15 z nich zostało zawieszonych w prawach członka partii.

Po przedstawieniu informacji, że politycy Solidarnej Polski zagłosowali przeciw ustawie, a posłowie Porozumienia w większości wstrzymali się od głosu, w materiale zamieszczono fragment wypowiedzi szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego mówiącego, że obecnie "praktycznie koalicja nie istnieje".

"Co każe postawić pytanie o scenariusz dla rządu Zjednoczonej Prawicy" - zwrócił uwagę autor materiału. "Decyzji politycznych dotyczących rządowych układanek można się spodziewać w przyszłym tygodniu" - zakończył.

Słowo "kryzys" w odniesieniu do sytuacji w obozie rządzącym nie padło.