Bury komentował w ten sposób ostatnie protesty górników, związane z pogarszającą się sytuacją ich i całej branży węglowej w Polsce. Zdaniem Burego, konieczna jest głęboka - i niełatwa - reforma przemysłu górniczego .

- Minister gospodarki musi zastanowić się, w jaki sposób bezpiecznie przeprowadzić reformę polskiego górnictwa. Bo z jednej strony jest bezpieczeństwo energetyczne, a z drugiej strony rzeczywiście są potrzeby rynku górniczego - mówił Bury.

Dodał, że według niego nie powinno się utrzymywać nierentownych kopalń i stopniowo od nich odchodzić.

- W przypadku wyczerpania złoża, co będą górnicy wydobywać, ziemię? Nie da się w ten sposób funkcjonować. Według mnie dojdzie do sytuacji ewolucyjnej, gdy część górników będzie przeniesionych do rentownych kopalń - stwierdził polityk PSL.

Podkreślił przy tym, że Polska musi ostatencznie zdecydować się na postawienie na inne, odnawialne źródła energii. Tak z powodów ekonomicznych i ekologicznych, jak i politycznych.

- Dzisiaj trzeba szukać alternatywy wobec konwencjonalnych źródeł energii, jak gaz i węgiel. A kto nie chce budować energii odnawialnej, ten jest sojusznikiem Gazpromu i Putina - podsumował Bury.

Zobacz także: