Artykuł dotyczący relacji w telewizji państwowej ukazał się w środę na stronie Radia Maryja. W tekście „Dziękujemy »Wiadomościom« TVP za relację z XXX Pielgrzymki Radia Maryja, ale...” stacja ojca Tadeusza Rydzyka zwraca uwagę, że materiał TVP „skupia się wokół uroczystej niedzielnej Eucharystii, której przewodniczył ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski”. Tymczasem „zdjęcia wykorzystane przez Telewizję Publiczną przedstawiają sobotnią homilię ks. bp. Ignacego Deca, kiedy pielgrzymi dopiero zbierali się na Jasnej Górze”. 

W związku z tym w „Wiadomościach” pokazano „jasnogórskie błonia, które dopiero zapełniały się pielgrzymami” - podkreśla Radio Maryja. Za to w niedzielę „błonia były już pełne” - przekonuje rozgłośnia.

Zdaniem radia „tym samym »Wiadomości« TVP dopuściły się manipulacji, tym bardziej, że we fragmencie pokazującym błonia podczas homilii ks. abp. Wacława Depo słychać głos ks. bp. Ignacego Deca”.

W swojej półminutowej relacji z pielgrzymki państwowa telewizja zwróciła uwagę na przesłanie abp. Depo, który „wyraził prośbę, aby Opatrzność Boża nadal strzegła i prowadziła dzieła wspólnoty Radia Maryja”. Podkreślono też, że list do pielgrzymów wystosowali prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Dowiedz się więcej: Kaczyński: Neomarksistowscy inżynierowie dusz ludzkich chcą nam narzucić świat na opak

Ani prezydenta, ani wicepremiera, nie było w Częstochowie. Obecny był za to Przemysław Czarnek, nazwany przez o. Rydzyka „najlepszym ministrem edukacji po wojnie”, a także m.in. eurodeputowane Beata Kempa i Jadwiga Wiśniewska, wiceministrowie Wojciech Skurkiewicz i Maciej Małecki czy były szef MON Antoni Macierewicz.