Minister kultury otrzyma 4 mln zł z rezerwy budżetowej na dofinansowanie projektu "Audycje radiowe i telewizyjne - misja publiczna" realizowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny.

W ramach tego projektu Instytut zamierza powiększyć własne zasoby archiwalne przez rejestrację wydarzeń kulturalnych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Archiwum ma służyć Programowi II i TVP Kultura.

- Uruchomiliśmy środki, dzięki którym można uratować dwie zagrożone anteny, które wiernie od lat starają się naprawdę realizować misję publiczną: mówię tutaj o wsparciu dla TVP Kultura i radiowej "Dwójki". Swego czasu było głośno na ten temat. Przygotowaliśmy odpowiednie kwoty, które uratują sytuację w tych dwóch antenach" - powiedział Tusk podczas konferencji prasowej.

Jak informuje CIR, Instytut na rejestracje teatralne, operowe i muzyczne, a także produkcję programów publicystycznych i słuchowisk wybrał różne miejsca, aby swoim zasięgiem objąć cały kraj. Jednocześnie dzięki antenom telewizyjnym, radiowym i portalowi multimedialnemu planuje dotrzeć z produkcjami i realizacjami do każdego miejsca. Zamierza przeznaczyć na: spektakle 1,6 mln zł, audycje muzyczne 1,7 mln zł, programy publicystyczne 400 tys. zł i słuchowiska 300 tys. zł.

Na liście projektów są m.in. spektakle teatralne: "Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny, "Szczęśliwe dni" w reżyserii Antoniego Libery, opera: "Orfeusz i Eurydyka" w reżyserii Mariusza Trelińskiego, cykl audiobooków: "Zły" Leopolda Tyrmanda i "Solaris" Stanisława Lema, słuchowisko radiowe: "Fantazy" w reżyserii Piotra Cieplaka, a także słuchowiska dla dzieci i realizacje muzyczne.