Chodzi o chrupkie pieczywo, które w swoim składzie ma sezam. To w tym składniku stwierdzono tlenek etylenu, substancję szkodliwą dla zdrowia. Stosowanie wskazanego związku chemicznego i wprowadzanie go na rynek w Unii Europejskiej jest niedozwolone.

- Produkt zawiera niewielką ilość nasion sezamu, które mogą posiadać pozostałości pestycydów zawierających tlenki etylenu. Przy długotrwałym spożywaniu może wystąpić potencjalne zagrożenie dla zdrowia dlatego zaleca się nie spożywać produktu - czytamy w informacji na stronie szwedzkiego sklepu.

Wycofywany ze sklepów IKEA produkt to MULTIGRAN CRISPBREAD (wcześniej o nazwie FLERKORN) pakowany po 250g. Chodzi o pieczywo o numerze: 3067203, którego partie oznaczone są następującymi datami minimalnej trwałości: 13.02.2021, 30.03.2021.

Czytaj także: GIS ostrzega. Coca-Cola i Monster wycofują napoje ze sklepów

Z doniesień przekazanych GIS wynika, że sieć marketów zabezpieczyła część wyżej wymienionych produktów w magazynie, a pozostałą część wycofuje od klientów.

IKEA zapewnia o stałych testach swoich produktów żywnościowych. Spółka podkreśla, że konsumenci nie zwracali się z problemem wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych po spożyciu wskazanego w komunikacie pieczywa.

Po otrzymaniu informacji, że nasiona sezamu w chlebie mogą zawierać nieznaczne ilości tlenków etylenu IKEA zdecydowała się profilaktycznie wstrzymać sprzedaż produktu.

- Klienci posiadający pieczywo MULTIGRAIN 250 g z powyższymi datami do spożycia proszeni są o jego nie spożywanie - alarmuje sklep. W celu uzyskania informacji IKEA zachęca do kontaktu na chacie lub pod bezpłatnym numerem telefonu: 22 275 00 00 00.

Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo

GIS podkreśla, że organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofywania prowadzony przez dystrybutora.

Przypomnijmy, że Inspektorat wielokrotnie wydawał ostrzeżenia publiczne ws. wystąpienia tlenku etylenu w sezamie. Ostatnio podobną GIS informował o wycofania niektórych partii produktów marki Finn Crisp, której producentem jest fińska firma Lantmännen Cerealia Oy z Helsinek.