Wczesnym rankiem w niedzielę armia Azerbejdżanu przypuściła masowy atak na Górski Karabach, sporne terytorium między obydwoma krajami.

Armenia poinformowała, że Azerbejdżan zaatakował z lądu i powietrza.

Ataki artyleryjskie były wymierzone w cywilne osady, w tym miasto Stepanakert, stolice regionu. Zginęło kilkoro cywilów, zbombardowane zostały także szkoły - podaje portal Armenpress.am.

Premier rządu Nikol Paszynian wprowadził z chwilą ogłoszenia stan wojenny i powszechną mobilizację, wzywając mężczyzn do stawienia się w komisjach poborowych.

Ministerstwo Obrony Armenii poinformowało, że atak rozpoczął się o 08:10 czasu lokalnego. Armenia zestrzeliła dwa azerskie helikoptery i trzy drony oraz zniszczyła trzy czołgi. "Nasza reakcja będzie proporcjonalna, a wojskowo-polityczne przywództwo Azerbejdżanu ponosi pełną odpowiedzialność za sytuację" napisały władze Armenii w komunikacie.

Wstępne informacje mówią o śmierci kobiety i dziecka, doniesienia o ofiarach są weryfikowane.

W tym samym czasie Azerbejdżan zapowiedział "operację kontrofensywną na całym froncie, mającą na celu zdławienie działań bojowych sił zbrojnych Armenii i zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej".

Rosyjskie MSZ wezwało do natychmiastowego zawieszenia broni i prowadzi rozmowy w celu ustabilizowania sytuacji.

BBC przypomina, że Armenia i Azerbejdżan prowadzą spory o Górski Karabach od czterech dekad. Region ten jest uznawany za część Azerbejdżanu, ale kontrolują go zamieszkujący tam etniczni Ormianie.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy konflikt ponownie się zaostrzył. W lipcowych walkach zginęło 16 osób, co spowodowało największą od lat demonstrację w Azerbejdżanie, której uczestnicy domagali się odzyskania tego terytorium.