Sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres, w swoim corocznym raporcie do Rady Bezpieczeństwa ws. dzieci i konfliktów zbrojnych, zawarł informacje o śmierci dzieci w konfliktach, okaleczaniu ich, seksualnym napastowaniu, porywaniu i wcielaniu do sił zbrojnych, odmawianiu im dostępu do pomocy humanitarnej oraz braniu przez strony konfliktów na cel szkół i szpitali.

Z raportu wynika, że nadużyć dopuszczono się wobec 19 379 dzieci w 21 konfliktach na całym świecie.

Najwięcej nadużyć wobec dzieci w związku z toczącymi się konfliktami miało miejsce w Somalii, DR Konga, Afganistanie, Syrii i Jemenie.

Z raportu wynika, że co najmniej 8 521 dzieci wykorzystano w charakterze żołnierzy. 2 674 z nich zginęło a 5 748 zostało rannych.

Raport zawiera też czarną listę stron konfliktów, które nie wdrażają rozwiązań mających chronić dzieci w związku z konfliktem zbrojnym.

Na liście tej znalazła się armia Mjanmy (Birmy) - za zabijanie, okaleczanie i przemoc seksualną wobec dzieci oraz siły rządowe Syrii - za rekrutację dzieci do sił zbrojnych, zabijanie, okaleczanie, przemoc seksualną wobec dzieci oraz ataki na szkoły i szpitale.