Rosjanie wykrwawiają się w straceńczych atakach w rejonie Bachmutu

Rosyjscy blogerzy wojskowi i żołnierze twierdzą, że rosyjskie dowództwo nakazuje jednostkom przeprowadzać "nieprzemyślane i pozbawione wsparcia" kontrataki w rejonie Bachmutu - czytamy w najnowszej analizie think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 21.09.2023 07:28

Ukraińscy żołnierze

Ukraińscy żołnierze

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Ukraińcy - jak pisze ISW - nadal prowadzą działania ofensywne w rejonie Bachmutu i w zachodniej części obwodu zaporoskiego, na tzw. melitopolskim kierunku natarcia.

Kontrofensywa: Ukraińcy nacierają na dwóch kierunkach

20 września Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informował, że ukraińskie wojska zadały znaczące strat Rosjanom na kierunku melitopolskim oraz prowadzili działania ofensywne na kierunku bachmuckim, gdzie umacniali się na nowo zdobytych pozycjach.

Brytyjski resort obrony w swoim raporcie na temat sytuacji na froncie zauważa, że Rosjanie przerzucili część sił z rejonu Bachmutu na Zaporoże, co osłabia rosyjskie zgrupowanie walczące na froncie wschodnim.

ISW odnotowuje, że w obwodzie zaporoskim pojawiły się pododdziały rosyjskiej 83. Brygady Powietrzno-Desantowej, która walczy w rejonie Bachmutu - nie jest jednak jasne jak duża część sił tej brygady trafiła na Zaporoże.

Rosjanie słyszą rozkazy, by atakować bez wsparcia?

Tymczasem rosyjscy żołnierze i blogerzy wojskowi piszą, że dowództwo rosyjskiej armii nakazuje oddziałom kontratakować, by odzyskać utracone pozycje na południowej flance Bachmutu, mimo że ataki te są pozbawione wsparcia i źle przygotowane.

Pododdziały 1. Batalionu 1442 Pułku z Kraju Ałtajskiego miały - na co wskazuje umieszczone w sieci nagranie - porzucić sprzęt wojskowy w rejonie Kliszczijiwki, zajętej niedawno przez Ukraińców, po tym jak jednostka otrzymała rozkaz sformowania grupy szturmowej i natarcia.

Żołnierze twierdzą, że rosyjskie dowództwo zaczyna rzucać na front różnego rodzaju siły, w tym żołnierzy, którzy odpoczywali na tyłach, nie zapewniając im wystarczającego wsparcia artyleryjskiego.

Czytaj więcej

Czemu Ukraińcy zawdzięczają ostatnie sukcesy na froncie?

Żołnierze mają też skarżyć się, że nie wszystkie wystrzelone przez nich pociski artyleryjskie wybuchają, co świadczyłoby o tym, że Rosja, przyspieszając produkcję amunicji, przestała dbać o jej jakość - pisze ISW.

Żołnierze twierdzą też, że Rosjanie nie przygotowali pozycji obronnych w rejonie Bachmutu a rosyjskie pododdziały muszą polegać na broni ręcznej, podczas gdy Ukraińcy mogą korzystać z artylerii.

ISW pisze, że krewni żołnierzy 1442 Pułku alarmowali Władimira Putina, że rosyjscy dowódcy kazali bić żołnierzy odmawiających udziału w natarciu 14 września.

490

Tylu żołnierzy Rosjanie mieli stracić w ciągu jednej doby

Jeden z rosyjskich blogerów wojskowych pisze, że rosyjskie dowództwo nakazało rosyjskim jednostkom odbić utraconą Andrijiwkę i jej okolice nie stwarzając warunków do takiego kontrnatarcia. Rosyjskie dowództwo miało też nie zapewnić jednostkom, które miały nacierać, odpowiedniego wsparcia wywiadowczego. Bloger pisze też o niewystarczającym wsparciu artyleryjskim oddziałów, które "kontratakując histerycznie" tracą zasoby i rezerwy.

Ten sam bloger pisze o załamaniu się rosyjskiej obrony w rejonie wzgórz sąsiadujących z Andrijiwką. Według niego rozkazy dotyczące kontrataków uniemożliwiają Rosjanom przygotowanie nowych pozycji obronnych.

21 września rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji. Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 274 470 żołnierzy, 4 638 czołgów, 8 883 pojazdy opancerzone, 6 137 zestawów artyleryjskich, 781 wyrzutni rakiet, 528 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 850 bezzałogowych statków powietrznych, 1 479 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 8 670 pojazdów (w tym cystern) i 911 jednostek sprzętu specjalnego.

Tylko w ciągu doby Rosjanie stracili 490 żołnierzy, trzy czołgi, 15 pojazdów opancerzonych i 41 zestawów artyleryjskich - podaje strona ukraińska.

Ukraińcy - jak pisze ISW - nadal prowadzą działania ofensywne w rejonie Bachmutu i w zachodniej części obwodu zaporoskiego, na tzw. melitopolskim kierunku natarcia.

Kontrofensywa: Ukraińcy nacierają na dwóch kierunkach

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Rosja uzna Morze Azowskie za swoje wewnętrzne morze?
Konflikty zbrojne
Izrael opracował plan ws. tuneli Hamasu w Strefie Gazy. Mogą zostać zalane
Konflikty zbrojne
Fiasko kontrofensywy Ukrainy. Analiza: Nic nie poszło zgodnie z planem
Konflikty zbrojne
AFP: Ukraina nie używa już leopardów jako czołgów ofensywnych. Pełnią inną rolę
Konflikty zbrojne
Nocny atak Ukrainy na Krym. Most Krymski był zamknięty dla samochodów
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?