Ukraina informuje o sukcesach kontrofensywy. Nocny pożar w Moskwie

W wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, dziękował trzem ukraińskim brygadom zaangażowanym w walki na wschodzie i południu Ukrainy. "Dziękuję wam wojownicy za bardzo, bardzo skuteczne niszczenie okupantów" - mówił.

Publikacja: 08.09.2023 05:30

Kadr z nagrania umieszczonym na kanale SHOT w serwisie Telegram

Kadr z nagrania umieszczonym na kanale SHOT w serwisie Telegram

Foto: Telegram, SHOT

Wymienione przez Zełenskiego jednostki to 12. Brygada Specjalnego Przeznaczenia, która ma walczyć na wschodzie Ukrainy, a także 3 i 15. Brygady Gwardii Narodowej walczące na południu kraju.

Kontrofensywa: Ukraińskie sukcesy na południu i wschodzie

- Chwała wszystkim, którzy przybliżają nasze wspólne zwycięstwo - mówił ukraiński prezydent.

W skład 12. Brygady, jak podaje Reuters, wchodzą m.in. żołnierze z "Azowa", brygady, która w ubiegłym roku broniła Mariupola. Jednostka ta ma utrzymywać pozycje na północnym-wschodzie.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informował w czwartek o "częściowym sukcesie" ukraińskiej armii w rejonie Bachmutu - to jeden z kierunków rozpoczętej 4 czerwca ukraińskiej kontrofensywy. Bachmut został zdobyty przez Rosjan w maju, po 11 miesiącach krwawych walk. W ostatnim czasie, w związku z postępami ukraińskiej armii w rejonie tego miasta, wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar informowała, że rosyjskie zgrupowanie w Bachmucie jest tam praktycznie uwięzione. Ukraińcy mają kontrolować m.in. wzgórza, z których mogą ostrzeliwać rosyjskie pozycje w tym mieście.

Czytaj więcej

Musk kazał zablokować łączność Starlinków. Udaremnił atak ukraińskich dronów

Z komunikatu ukraińskiego Sztabu Generalnego wynika, że "wskutek natarcia siły obronne osiągnęły częściowy sukces na południe od Bachmutu, odpychając wroga i umacniając swoje własne pozycje". Z kolei rosyjski resort obrony informuje o walkach w rejonie Kliszczijiwki, wsi na wzniesieniu na południe od Bachmutu. Wieś uważana jest za kluczowa do tego, by kontrolować Bachmut.

W nocy w Moskwie doszło do pożaru, którego przyczyny na razie nie są znane

W środę sekretarz stanu USA, Antony Blinken, w czasie rozmów w Kijowie mówił o "bardzo, bardzo obiecujących postępach" ukraińskiej kontrofensywy, która największe sukcesy osiągać ma na południu, w obwodzie zaporoskim, gdzie na melitopolskim kierunku natarcia, w rejonie wsi Robotyne i Werbowe, Ukraińcy mieli dokonać wyłomu w linii obrony Rosjan.

Hanna Malar, w rozmowie z ukraińską telewizją podkreślała, że ukraińska armia nadal naciera na południu w rejonie Robotyne.

Jak dodała na południowym kierunku natarcia, na którym celem Ukraińców jest dotarcie do Morza Azowskiego i przecięcie utworzonego przez Rosjan "mostu lądowego", który łączy okupowany Krym z Rosją oraz na wschodzie "wydarzenia rozwijają się szybko".

W nocy z 7 na 8 września w Moskwie doszło do pożaru. Jego przyczyny nie są znane

Tymczasem w nocy w Moskwie doszło do pożaru, którego przyczyny na razie nie są znane. Rosyjska agencja Interfax podawała, że w płomieniach stanął magazyn, a akcję gaśniczą utrudniało to, że znajdował się w nim łatwopalny materiał. Z kolei Radio Wolność i rosyjskie kanały w serwisie Telegram informowały, że palił się budynek rosyjskiej Federalnej Służby Celnej.

Pożar objął 800 m2. Po kilku godzinach został ugaszony.

W ostatnich tygodniach nad obwodem moskiewskim regularnie strącane były ukraińskie drony, choć w nocy z 7 na 8 września Rosjanie nie informowali o odparciu żadnego ataku drona.

Wymienione przez Zełenskiego jednostki to 12. Brygada Specjalnego Przeznaczenia, która ma walczyć na wschodzie Ukrainy, a także 3 i 15. Brygady Gwardii Narodowej walczące na południu kraju.

Kontrofensywa: Ukraińskie sukcesy na południu i wschodzie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna w Strefie Gazy. Kolejna masakra pokoju nie przybliża
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Konflikty zbrojne
Kiedy drugi szczyt pokojowy? Ukraina chce, by pojawili się przedstawiciele Rosji
Konflikty zbrojne
Zełenski podał ilu baterii Patriot potrzebuje Kijów, by "zamknąć niebo" nad Ukrainą
Konflikty zbrojne
Sondaż. Ilu Ukraińców uważa, że ​​czas usiąść z wrogiem przy stole negocjacyjnym?
Konflikty zbrojne
Niemcy "po cichu" przekazują czołgi Ukrainie
Konflikty zbrojne
Kto i po co wzywa w Ukrainie do pokoju