Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 340

Włoski rząd jest przekonany, że „należy zrobić wszystko, aby zagwarantować niepodległość Ukrainy”, co jest niezbędną przesłanką nieuniknionego porozumienia pokojowego. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Antonio Tajani podczas programu emitowanego na antenie Rai Tre.

- Wszystko trzeba zrobić już teraz, aby zagwarantować Ukrainie niepodległość, bo to pozwoliłoby Kijowowi zasiąść do stołu negocjacyjnego – powiedział minister, przypominając, że Włochy działają na rzecz pokoju i są gotowe wysłać „tylko broń defensyną”.

- Nie jesteśmy w stanie wojny z Rosją, nie mamy nic przeciwko narodowi rosyjskiemu, a na Ukrainie nie będzie włoskich czołgów  – podkreśli Tajani.

Dodał, że Zełenski i Putin w końcu będą musieli usiąść przy stole negocjacyjnym.

- Przed Stanami Zjednoczonymi, Chinami, Turcją, Watykanem, a przede wszystkim ONZ stoi wielkie zadanie znalezienia rozwiązania  – powiedział minister, według którego porozumienie można byłoby rozpocząć od elektrowni Zaporoże, obszaru bardzo zagrożonego ewentualnymi bliskimi walkami.

- Współpracujemy z agencją nuklearną ONZ, aby spróbować przekształcić elektrownię w wolną strefę, w której nie ma walk. To tak samo ważne jak  utrzymanie otwartych korytarzy dla pszenicy, aby dostarczyć zboże do najbardziej upośledzonych obszarów Afryki - mówił Tajani.