W emocjonalnym wpisie w mediach społecznościowych ojciec Gatleya przekazał, że jego syn pomagał szkolić lokalne siły. Dodał, że Jordan został śmiertelnie postrzelony na linii frontu podczas obrony miasta. Ojciec o śmierci syna został poinformowany w piątek.

Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta, napisał na Twitterze, że Ukraina zawsze będzie pamiętała wkład Brytyjczyka w obronę Ukrainy i całego wolnego świata.

„Opuszczenie z domu i pokonanie tysiąca mil w obronie tego, w co się wierzy, wymaga dużo odwagi. Tylko dlatego, że tak mówi twoje serce. Ponieważ nie możesz patrzeć na zło. Jordan Getley był prawdziwym bohaterem” – napisał Podolak.

Zgodnie z informacjami BBC Gatley służył w brytyjskiej armii do marca. Należał do 3. batalionu regimentu The Rifles w Edynburgu.

Walki wokół Siewierodoniecka trwają od ponad trzech miesięcy. Rosja przerzuciła tam swoje siły po tym, jak nie udało się jej przedrzeć i zająć Kijowa. Obecnie jej głównym celem jest zajęcie obwodów ługańskiego i donieckiego. Zajęcie Siewierodoniecka i Lisiczańska bardzo zbliżyłoby Rosję do tego celu.