Miedwiediew mówił o tym w czasie posiedzenia komisji Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej zajmującej się walką z chorobami zakaźnymi.

- Musicie dobrze zrozumieć, że sankcje wprowadzone wobec nas będą wywierać efekt przez bardzo długi czas. To nie ma nic wspólnego nawet ze specjalną operacją wojskową (tak Rosja określa wojnę na Ukrainie - red.). Jest oczywiste, że sankcje będą miały przedłużony efekt, tak jak było w przypadku poprzednich, w tym wprowadzanych w czasach radzieckich. Tak jest, chodzi o dekady - powiedział Miedwiediew.

- Dlatego musimy bazować na własnych możliwościach - dodał.

Według Miedwiediewa z powodu sankcji niemożliwy jest zakup zagranicznego sprzętu, by wyposażyć centra badawcze.

- Z tego samego powodu wiele rodzajów zwierząt laboratoryjnych z zagranicznych hodowli nie będzie dla nas dostępnych - kontynuował.

Nie ma wystarczająco wiele wiele certyfikowanych laboratoriów, które mogą pracować z najgroźniejszymi patogenami

Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji

Miedwiediew podkreślał, że ważne jest udoskonalenie systemu badań przedklinicznych. - To jeden z najważniejszych etapów rozwoju i wprowadzania leków. Takie testy powinny być całkowicie bezpiecznie i skuteczne, zanim rozpoczniemy testy z udziałem ludzi - mówił.

- Wciąż mamy problemy na tym obszarze. Nie ma wystarczająco wiele wiele certyfikowanych laboratoriów, które mogą pracować z najgroźniejszymi patogenami w czasie studiów przedklinicznych - dodał.