Zełenski podkreślił, że zadaniem, które w miarę przedłużania się wojny staje się coraz ważniejsze, jest zrobienie wszystkiego, co tylko możliwe aby na Ukrainie skupiona była uwaga świata.

W tym celu w poniedziałek prezydent ma wystąpić przed studentami 63 amerykańskich wyższych uczelni i dwóch kanadyjskich, które stanowią "poważną społeczność ekspercką i badawczą". Podobne wystąpienie odbędzie się dla studentów uczelni ukraińskich.

Zełenski zapowiedział dalsze przemówienia w parlamentach państw europejskich.

- Naszym celem  jest uzyskanie statusu kandydata do członkostwa w UE dla Ukrainy, a później – przystąpienie do Unii Europejskiej w trybie przyspieszonym - mówił prezydent.

Zależy mu także na jak największym poparciu państw europejskich dla zaostrzenie sankcji wobec Rosji, dlatego w najbliższym czasie wystąpi przed parlamentem Luksemburga.

Aby poszerzyć możliwość przekazywania informacji na temat sytuacji na Ukrainie, Zełenski chce także wystąpić przed parlamentarzystami państw Afryki i Azji.

Na 23 maja zaplanowane jest wystąpienie prezydenta Ukrainy podczas forum w Davos.

- W tym roku konferencja będzie szczególnie ważna dla naszego kraju - omówiona zostanie powojenna odbudowa Ukrainy. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zdobyć poparcie świata, a udział w Davos Forum jest jedną z najlepszych na to okazji - mówił Zełenski.

Przekazał też, że władze kontynuują "bardzo trudne i delikatne" negocjacje w sprawie ocalenia żołnierzy broniących się w Azowstalu.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ