Reklama

Wielka Brytania wyśle na Ukrainę opancerzone wyrzutnie rakietowe

W najbliższych dniach na Ukrainę mają trafić brytyjskie transportery opancerzone Stormer.

Publikacja: 19.04.2022 07:47

Wielka Brytania wyśle na Ukrainę opancerzone wyrzutnie rakietowe

Foto: AlfvanBeem/CC 1.0

Jak podaje "The Sun", Ministerstwo Obrony zademonstrowało dwa tygodnie temu wyrzutnię rakietową Stormer dla Ukraińców. Gazeta dodaje, że 13-tonowe pojazdy mogą zostać wysłane na wojnę samolotami transportowymi C-17 w ciągu kilku dni.

Stormer jest produkowany przez BAE Systems, potrzebuje tylko trzech osób do obsługi i używa pocisków Starstreak, które mogą być wykorzystywane do zestrzeliwania nisko lecących samolotów.

Czytaj więcej

Ofensywa Rosji w Donbasie. Doradca Zełenskiego wymienia główne cele ataku

W niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że "znaczna część całej rosyjskiej armii" jest skoncentrowana na ofensywie na wschodzie, w zamieszkanym głównie przez Rosjan Donbasie, gdzie wspierani przez Moskwę separatyści ogłosili dwie niezależne republiki.

Boris Johnson powiedział 7 kwietnia, że "z pewnością rozważy, jakiej jeszcze pomocy wojskowej możemy udzielić", a Wielka Brytania może wysłać pojazdy opancerzone.

Reklama
Reklama

W tym samym dniu minister spraw zagranicznych Liz Truss powiedziała, że Wielka Brytania "zwiększa" dostawy broni, dołączając do przedstawicieli NATO w Brukseli, aby wysłuchać żądań Ukrainy.

Prezydent USA Joe Biden zatwierdził w środę pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości 800 mln dolarów, w tym artylerię i helikoptery, aby wzmocnić obronę przed spodziewaną ofensywą rosyjską na wschodzie kraju.

Johnson rozmawiał z Zełenskim w sobotę po południu, a jego rzecznik  powiedział, że brytyjski premier "złożył hołd odwadze sił ukraińskich, które nadal dzielnie bronią wolności swojego kraju".

Konflikty zbrojne
Protesty w Iranie trwają, Huti grożą załodze lotniskowca, a Donald Trump „rozważa” atak
Konflikty zbrojne
Izraelska armia rozkopała cmentarz w Strefie Gazy. Szukała ostatniego zakładnika
Konflikty zbrojne
Gen. Jarosław Gromadziński: Przenieśmy działania wojenne na teren Rosji
Konflikty zbrojne
NATO buduje zautomatyzowaną strefę obronną na wschodniej flance. „Złamać impet wroga”
Konflikty zbrojne
Jest komentarz Zełenskiego ws. negocjacji w Abu Zabi
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama