- Bierzecie udział w walce, informacyjnej walce i politycznej walce, przez samą swoją obecność (w Norwegii) - mówił gen. Neller do amerykańskich marines.

Generał podkreślił, że jednym z głównych zagrożeń, z jakim marines muszą być gotowi się zmierzyć, jest Rosja. Innym potencjalnym regionem zapalnym jest obszar Pacyfiku.

W Norwegii stacjonuje ok. 300 amerykańskich marines - ich tymczasowe rozmieszczenie w tym kraju wywołało napięcie w relacjach Norwegii z Rosją. Marines trafili do Norwegii w ramach wzmacniania partnerstwa wojskowego pomiędzy USA a jego europejskimi sojusznikami.

Pojawienie się w styczniu 2017 roku amerykańskich marines w Norwegii to pierwszy przypadek obecności obcych wojsk na terytorium tego skandynawskiego kraju od końca II wojny światowej.

Początkowo marines mieli stacjonować w Norwegii do końca 2017 roku. Ostatecznie jednak czas ich stacjonowania przedłużono do końca 2018 roku.

- Pamiętajcie po co tu jesteście. Oni patrzą. Tak jak wy patrzycie na nich. Mamy tutaj 300 marines. Możemy błyskawicznie podnieść tę liczbę do 3 tysięcy. Możemy podnieść poprzeczkę - mówił generał Neller.