Funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA mieli zatrzymać Zbigniewa N. w związku z prowadzonym wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Katowicach postępowaniem dotyczącym nieprawidłowości w działaniu byłego Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

W komunikacie CBA czytamy, że "materiał dowodowy zgromadzony w tej sprawie wykazał, iż podejrzany będąc zobowiązanym do nadzoru nad rynkiem farmaceutycznym dopuszczał do dalszego działania hurtowni farmaceutycznej i podejmował decyzje korzystne dla przedsiębiorcy, pomimo ustaleń pracowników Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu podmiotu".

"Zatrzymany usłyszał już zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach m.in. niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności" - podaje CBA.

GIF to instytucja państwowa nadzorująca kontrolę nad wytwarzaniem, obrotem produktów leczniczych na terenie Polski dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom.

Obecnie Głównym Inspektorem Farmaceutycznym jest Paweł Piotrowski, powołany 4 czerwca 2018 roku.

Zbigniew N. od 2000 roku współorganizował GIF, pełniąc obowiązki Dyrektora Departamentu Nadzoru GIF. W lipcu 2006 roku został powołany przez Prezesa Kancelarii Rady Ministrów na stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego. W latach 2006-2007 sprawował funkcję Doradcy Prezesa ds. produktów leczniczych w Gabinecie Prezesa w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. 7 marca 2007 roku został powołany na stanowisko Zastępcy Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Od 2015 r.  pełnił także obowiązki Głównego Inspektora Farmaceutycznego.