Ponad cztery miliony Polaków – jak wynika ze statystyk – uprawia sporty zimowe, w tym wielu narciarstwo lub snowboarding. Możliwości jest coraz więcej, ponieważ trasy i wyciągi są uruchamiane już nie tylko w górach, ale i innych rejonach kraju. Stąd coraz częstsza obecność na stokach policjantów z uprawnieniami instruktora narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego. Kolejni funkcjonariusze właśnie rozpoczęli szkolenia.

Rozpoczęły się kilka dni temu na terenie stacji narciarskiej Czorsztyn Ski w Kluszkowcach, w woj. małopolskim. Mundurowi zdobywają szlify pod okiem fachowców.

– Szkolenia przechodzą głównie policjanci z południowych rejonów kraju. Po zdaniu egzaminu dołączą do patrolujących stoki – mówi „Rzeczpospolitej" Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Pierwsze takie kursy ruszyły kilka lat temu, są prowadzone na mocy porozumienia zawartego pomiędzy komendantem głównym policji a Stowarzyszeniem Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN oraz Polskim Związkiem Narciarskim, w sprawie współdziałania „w zakresie bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich".

Pierwsza edycja odbyła się w 2011 r., po niej podpisano kolejną umowę na szkolenia do 2018 r. Dzięki nim już 75 policjantów zdobyło uprawnienia instruktorskie, kolejnych 42 – pomocników instruktora.

– W obecnym szkoleniu bierze udział trzech naszych funkcjonariuszy. Dołączą do 19 policjantów, którzy już posiadają takie uprawnienia uzyskane w poprzednich latach – mówi Michał Kondzior z małopolskiej policji.

Z kolei na Podkarpaciu jest dwóch policjantów z uprawnieniami instruktorskimi, kolejnych dwóch czeka egzamin.

Mundurowi uczą się techniki jazdy na nartach, udzielania poszkodowanym na stokach pierwszej pomocy czy oceny niebezpiecznych zachowań.

– Policjanci-instruktorzy narciarstwa patrolują stok w Przemyślu. Służą turystom pomocą, wskazują, jak się bezpiecznie zachowywać na trasie, ale i reagują na łamanie prawa, np. wobec nietrzeźwych narciarzy – mówi Marta Tabasz-Rygiel, rzeczniczka podkarpackiej policji.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Michał Kondzior wskazuje, że policjanci na nartach są obecni w takich miejscach jak np. Jaworzyna Krynicka, Piwniczna czy Zakopane. – Są kierowani w różne rejony w zależności od potrzeb – zaznacza Kondzior.

Na ile obecność policjantów na nartach wpływa na bezpieczeństwo na stokach?

– Oceniamy, że rzadziej dochodzi do kradzieży sprzętu, obecność policjantów sprawia, że narciarze rzadziej decydują się też na jazdę po alkoholu – wskazuje Mariusz Ciarka.

Szkolenia będą kontynuowane w kolejnych latach. Zwłaszcza że zapotrzebowanie na policjantów-instruktorów rośnie, a wyciągi i trasy powstają także na Podlasiu czy w woj. łódzkim.