- Ta tendencja zmierza w złym kierunku — powiedziała dyrektor generalna Ngozi Okonjo-Iweala podczas wirtualnego forum ONZ o barierach w handlu towarami związanymi z pandemią. — Musimy doprowadzić do zniesienia tych restrykcji, aby można było dostarczać szybciej artykuły medyczne, dostawy i szczepionki — cytuje Reuter. Poinformowała, że liczba ograniczeń w handlu wynosiła 109 na początku pandemii w ubiegłym roku, później zmalała do 51, a następnie wzrosła do 53.

Na tej samej konferencji zaapelowała do członków WTO o doprowadzenie do lipca do umowy o łatwiejszym dostępie do szczepionek po miesiącach rozmów na temat zawieszenia firmom farmaceutycznym praw do własności intelektualnej (patentów). Większość krajów rozwijających się popiera to, ale kilka rozwiniętych jest mocno przeciwnych, bo ich zdaniem zniechęci to do prac badawczych, które doprowadziły do tak szybkiego uruchomienia produkcji szczepionek na koronawirusa.

- Będzie to trudne, bo nadal istnieją różnice zdań, ale mamy nadzieję na wypracowanie pragmatycznego podejścia. Spieszy mi się i pragnę dojścia do takiego porozumienia do lipca, bo życie ludzie jest istotne — powiedziała.

Dawna minister finansów Nigerii skomentowała także lipcową konferencję ministrów handlu WTO, która będzie starać się doprowadzić do umowy o zniesieniu subwencji do połowów ryb, i powiedziała, że nadal istnieją „poważne różnice” stanowisk między krajami.