Sieć Kaufland wprowadziła w dwóch (przynajmniej na razie) swoich placówkach na Śląsku dwujęzyczne tablice z informacjami o produktach. W sklepach w Knurowie i Katowicach tablice z określeniami kategorii produktów w alejkach zawierają obecnie informacje w obu używanych na Śląsku językach, czyli w języku polskim i śląskim. Klienci mogą więc zobaczyć, na przykład, oznaczenia – „Owoce w puszkach” i „Ôwoce w biksach”

Za projekt umieszczenia w sklepach dwujęzycznych oznaczeń odpowiada PoNaszymu.pl – śląskie biuro językowe, a teksty dla Kauflandu jako klienta biura, przygotował Adrian Goretzki. Goretzki chwali Kaufland, że ten od razu zdecydował się skorzystać z języka śląskiego na dużą skalę.

- Z pozoru zwykłe oznaczenia kategorii produktów są kolejnym dowodem na to, że język śląski jest żywym narzędziem komunikacji na Górnym Śląsku – twierdzi na facebookowym profilu PoNaszymu.pl

Kaufland do chwili oddania tego tekstu nie odpowiedział na prośbę „Rzeczpospolitej” o komentarz, ale Biuro Prasowe Kaufland Polska mówiło portalowi Katowice.naszemiasto.pl, że dwujęzyczne informacje pojawiły się najpierw w jednym sklepie, a w drugim po pozytywnym odbiorze akcji. Możliwe więc, że w śląskich sklepach pojawi się więcej dwujęzycznych tablic.

Język śląski jest aktualnie uznawany przez większość językoznawców za zespół dialektów języka polskiego (gwara śląska). Jednak rosnąca liczba deklaracji tego języka jako używanego na co dzień w spisach powszechnych (w 2002 – 56,6 tys. deklaracji, w 2011 – 529 tys. deklaracji) oraz rosnąca presja na ustandaryzowanie ortografii sprawia, że coraz częściej pojawiają się głosy, że należy uznać go za oddzielny od polszczyzny język słowiański. Projekt ustawy o nadaniu językowi śląskiemu statusu języka regionalnego leży w Sejmie od dłuższego czasu czekając na poddanie pod głosowanie.