Office for National Statistics (ONS) poinformował także, że import z krajów Wspólnoty spadł o 28,8 procent. To efekt wprowadzenia nowych zasad wymiany handlowej między Wielką Brytanią a Unia Europejska po brexicie. W ujęciu wartościowym brytyjski eksportu do UE obniżył się o 5,6 mld funtów a import o 6,6 mld funtów.

Mimo mocnych spadków ONS uważa, że zakłócenia w wymianie handlowej są "czasowe" - pisze BBC.

ONS poinformował także, że deficyt w wymianie handlowej towarami z krajami spoza UE zmniejszył się w pierwszym miesiącu 2021 r. do 9,83 mld funtów z 14,13 mld w grudniu 2020.

Z najnowszych danych wynika też, że brytyjska gospodarka skurczyła się w styczniu o 2,9 proc., głownie w wyniku wprowadzenia trzeciego lockdownu w związku z kolejną falą zachorowań na Covid-19. W sumie w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii brytyjska gospodarka skurczyła się o 9 proc.

ONS powiedział, że styczniowy spadek był "znaczącym uderzeniem", choć mniejszym niż niektórzy się spodziewali. Skutki lockdownu mocno odczuły sieci handlowe, restauracje oraz salony fryzjerskie. Także fabryki zanotowały spadek produkcji największą od kwietnia zeszłego roku. Jednak w związku z akcją szczepień coraz więcej części brytyjskie gospodarki powoli odżywa.

Kilka dni temu brytyjskie media poinformowały, że rząd w Londynie rozważa przesunięcie w czasie wprowadzenia obowiązku kontroli granicznych importu z Unii Europejskiej. Ma to pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakłóceń w łańcuchach dostaw.

1 kwietnia wchodzą na Wyspach w życie przepisy wprowadzające nowe regulacje dotyczące dokumentacji celnej i przewozowej importowanych artykułów handlowych. Od tego momentu wwóz produktów żywnościowych z terenu UE ma być obwarowany obowiązkiem przedstawienia dodatkowych dokumentów. Kolejny etap uszczelniania granic rozpocznie się 1 lipca. Wówczas mają zostać wdrożone bardziej rygorystyczne kontrole graniczne i wprowadzony wymóg posiadania dodatkowych dokumentów celnych dla całego importu z UE.