Sieć od jakiegoś czasu szuka bezskutecznie inwestora. Teraz zdecydowała się o wystąpienie o bankructwo i jednoczesną ochronę przed wierzycielami. Barneys New York chce przeprowadzić program sanacyjny i już pozyskał na to 75 mln dolarów od dwóch inwestorów: Hilco Global oraz Gordon Brothers Group.

Sieci najbardziej we znaki dały się rosnące czynsze. Za flagowy sklep przy nowojorskiej Madison Avenue, roczny czynsz wzrósł prawie dwukrotnie do 30 mln dolarów z 16 mln.

Sieć zapowiedziała zamkniecie sklepów w Chicago, Las Vegas i Seattle, a także pięciu sklepów koncepcyjnych i siedmiu sklepów Barneys Warehouse - informuje BBC. W sumie zamkniętych zostanie 15 z 22 sklepów sieci.

Nadal działać mają dwa sklepy w Nowym Jorku - tym flagowy przy Madison Avenue, a także dwa w Kalifornii - Beverly Hills i San Francisco oraz w Bostonie przy Copley Place. Nie zniknie też strona internetowa oraz sklep internetowy Barneys.com.

Barneys New York to niemal 100 lat tradycji. Pierwszy sklep powstał w 1923 roku na roku 7 Alei i 17-ulicy na Manhattanie. Na powierzchni 46 metrów kwadratowych Barney Pressman zaczął sprzedawać przecenione, ale dobrej jakości ubrania, oferując darmowe poprawki krawieckie i darmowe miejsca parkingowe dla zmotoryzowanych. Jako pierwszy reklamował się w radiu i telewizji.

Pierwsze kłopoty sieć miała już w 1996 roku, kiedy groziło jej bankructwo i musiała zamknąć wiele sklepów w USA i w Azji. W 2004 roku spadkobiercy Barneya Pressmana sprzedali udziały w firmie - Jones Apparel Group za 400 mln dolarów. Teraz właścicielem sieci jest fundusz inwestycyjny Perry Capital LLC.