Jest nowy szef polskiej giełdy. Akcjonariusze zdecydowali

Walne zgromadzenie GPW zdecydowało, że nowym prezesem giełdy będzie Tomasz Bardziłowski, ostatnio związany z Ipopemą Securities. Do formalnego objęcia stanowiska potrzebuje jeszcze zgody KNF.

Aktualizacja: 05.02.2024 15:20 Publikacja: 05.02.2024 13:18

Tomasz Bardziłowski

Tomasz Bardziłowski

Foto: PAP/Jacek Turczyk

Wszystko jest już (niemal) jasne. Podczas poniedziałkowego walnego zgromadzenia GPW akcjonariusze zdecydowali o zmianie prezesa giełdy, a także o zmianach w Radzie Giełdy. Skarb Państwa, który dzięki uprzywilejowaniu ma większość głosów na walnym zgromadzeniu, zgłosił kandydaturę Tomasza Bardziłowskiego, a ta przeszła większością głosów.

Kim jest nowy prezes GPW Tomasz Bardziłowski?

Tomasz Bardziłowski od początku był wymieniany w gronie najpoważniejszych kandydatów do objęcia schedy po odwołanym w poniedziałek Marku Dietlu. Bardziłowski z rynkiem kapitałowym związany jest od 1997 r. i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób nie tylko w branży maklerskiej, ale także na całym rynku kapitałowym. W przeszłości Bardziłowski był m.in. dyrektorem zarządzającym Credit Suisse Securities, prezesem CAIB Securities czy też wiceprezesem Vestor DM. Od kilku lat pracował w Ipopema Securities, gdzie zajmuje stanowisko dyrektora zarządzającego. 

- Tomasz Bardziłowski to bardzo profesjonalna osoba, znająca rynek kapitałowy jak mało kto w Polsce. Powinien być dobrym promotorem jego rozwoju, co jest bardzo ważne dla siły całego systemu finansowego szczególnie w gospodarce opartej o kapitał akceptujący ryzyko z długim horyzontem inwestycyjnym. Potrzebują tego branże nowych technologii, czy inwestycje w transformację energetyczną - napisał w mediach społecznościowych Paweł Borys, prezes PFR.

Potrzebna zgoda KNF. To nie musi być formalność

Sam Bardziłowski na poniedziałkowym walnym zgromadzeniu był nieobecny. „Parkiet” rozmawiał z nim jednak w połowie grudnia ubiegłego roku. - Wydaje się, że w dyskusjach i tematach, które wpływały na zaufanie do rynku, głos giełdy mógł być bardziej słyszalny. Teraz trzeba się skupić na współpracy z rządem i tworzeniu takich rozwiązań, które przyśpieszą rozwój rynku - mówił wtedy Bardziłowski.

Trzeba jednak też pamiętać, że aby zmiany na stanowisku prezesa weszły w życie potrzebna jest jeszcze zgoda KNF. Przykłady z przeszłości pokazują, że wcale nie musi być to formalność, chociaż w przypadku Bardziłowskiego ciężko jest stawiać zarzuty o brak doświadczenia i znajomości rynku.

Nowa Rada Giełdy wybrana

Poniedziałkowe walne zgromadzenie dokonało też zmian w Radzie Giełdy. Odwołano z niej Dominika Kaczmarskiego, Izabelę Falkiewicz, Janusza Krawczyka, Eve Sudol oraz Adama Szyszkę. Nowymi członkami Rady Giełdy zostali: Małgorzata Rusewicz, Iwona Sroka, Katarzyna Szwarc, Piotr Prażmo, Jerzy Kalinowski oraz Paweł Homiński.

Giełda
Wiemy, które spółki najlepiej komunikują się z rynkiem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Giełda
2500 pkt staje się celem za wysokim dla WIG20
Giełda
Byki próbują zmazać wczorajszą plamę rynkową
Giełda
Szalejący KGHM utrzymuje WIG20 nad kreską
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Giełda
Poprawa na Wall Street mała, ale stabilna