Portfele ekspertów w czerwcu nie pokonały WIG. Jak będzie teraz?

Mimo wszystko czerwiec stworzył ekspertom korzystne warunki do typowania najatrakcyjniejszych w najbliższych tygodniach spółek.

Publikacja: 05.07.2023 03:00

Portfele ekspertów w czerwcu nie pokonały WIG. Jak będzie teraz?

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek

Po bardzo udanym pod względem stóp zwrotu I półroczu eksperci biorący udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych nie rezygnują z poszukiwań atrakcyjnych spółek z krajowego rynku akcji, które zapewnią im efektowne stopy zwrotu w kolejnych miesiącach.

Czerwiec dał zarobić

W czerwcu zwyżki indeksów na warszawskiej giełdzie wyraźnie przyspieszyły, stwarzając biurom maklerskim biorącym udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych dogodne warunki do poprawy stóp zwrotu.

W minionym miesiącu można było dobrze zarobić, zarówno mając w portfelu akcje potentatów z indeksu WIG20, jak i średnich czy małych spółek. Największe zyski przyniosły akcje Mostostalu Zabrze, których cena poszybowała w górę o ponad 54 proc. Ta spółka miała istotny wpływ na wynik portfela lidera czerwcowej rywalizacji.

To sprawiło, że rynek nabrał większego zaufania do spółki, za którą przemawiają także solidne wyniki.

Dwucyfrowe stopy zwrotu przyniosły także walory największych firm, które w ostatnich miesiącach wróciły do łask inwestorów. Najbardziej okazałe zyski dały portfelom papiery CD Projektu i Allegro (odpowiednio 28,8 proc. i 19,2 proc.). Kilkunastoprocentowe stopy zwrotu zapewniły też walory największych banków – PKO BP i Pekao.

Średni wynik wszystkich portfeli fundamentalnych w czerwcu wyniósł 5 proc., co jednak nie wystarczyło na pokonanie rozpędzonego rynku. WIG w ubiegłym miesiącu zyskał bowiem aż 8 proc.

Z całej szóstki uczestników typujących do portfeli lepszym rezultatem w czerwcu mogą się pochwalić jedynie analitycy BM Banku Millennium. Udało im się wypracować 8,7-procentową stopę zwrotu.

Czytaj więcej

GPW po wyroku TSUE. Wyceny banków odbiły się, WIG20 na nowym szczycie

Typy ekspertów na lipiec

W lipcu eksperci swojej szansy szukają zarówno wśród spółek z WIG20, jak i tych z szerokiego rynku akcji. Wśród największych firm uwagę typujących przykuły te, które już w czerwcu pokazały się z dobrej strony, jak CD Projekt, Allegro czy Pekao. Teraz przekonują się do nich kolejni typujący, widząc w nich potencjał w perspektywie co najmniej najbliższego miesiąca.

Równocześnie nie zabrakło ciekawych propozycji z szerokiego rynku akcji. W odpowiedzi na sprzyjającą koniunkturę rynkową eksperci coraz chętniej stawiają na spółki bardziej agresywne, które tradycyjnie lepiej radzą sobie na rosnącym rynku, unikając jednocześnie typowo defensywnych walorów. Tym samym pojawiło się sporo zupełnie nowych typów, często niedocenionych przez rynek, których walory nie załapały się jeszcze na wzrostową falę.

Swoich zwolenników wśród typujących mają również firmy, które w tym roku nie zawodzą inwestorów i mogą się już pochwalić efektownymi stopami zwrotu od początku roku. Mimo że solidne zwyżki mają za sobą, zdaniem ekspertów, część z nich nie wyczerpała jeszcze potencjału i nadal mogą być warte uwagi w perspektywie kolejnych miesięcy.

Łącznie od początku 2023 r. portfele ekspertów uczestniczących w rywalizacji mogą się pochwalić średnią stopą zwrotu wynoszącą prawie 26 proc. To wynik o 8,7 pkt proc. lepszy od wyniku indeksu WIG. Dodatnią stopą zwrotu mogą się pochwalić wszystkie biura maklerskie biorące udział w typowaniach. Najlepszy wynik, wynoszący 52 proc., wypracował portfel zarządzany przez analityków BM Banku Millennium.

Po bardzo udanym pod względem stóp zwrotu I półroczu eksperci biorący udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych nie rezygnują z poszukiwań atrakcyjnych spółek z krajowego rynku akcji, które zapewnią im efektowne stopy zwrotu w kolejnych miesiącach.

Czerwiec dał zarobić

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Giełda
GPW odporna na awarię w systemie Microsoftu. Giełda w Londynie nie
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Giełda
Szef Asseco, Adam Góral o wezwaniu na Comarch: To dobra wiadomość
Giełda
Na GPW na razie bez odbicia po wczorajszym pogromie byków
Giełda
Comarch zniknie z giełdy? Fundusz CVC i akcjonariusze ogłoszą wezwanie
Giełda
Azoty będą zmuszone do wyemitowania wielu akcji