Sasin, pytany w Radiu Plus o podatek od nadmiarowych zysków od spółek, zwrócił uwagę na wysokie zyski przedsiębiorstw związanych z rynkiem surowców. - Spółki górnicze na rosnących cenach węgla zarobiły bardzo. Zyski JSW były rekordowe w zeszłym roku, zapowiadają się rekordowe w tym roku. I jest kwestia Orlenu, przetwórstwa przerobu ropy naftowej – powiedział wicepremier. Jak dodał trwają prace nad rozwiązaniem, które niebawem zostanie opublikowane.

Czytaj więcej

Rząd zmienia zdanie. Sasin zapowiada: opodatkujemy paliwowe i górnicze zyski

Temat podatku od tzw. nadmiarowych zysków wraca więc po kilku miesiącach. Jesienią zeszłego roku Ministerstwo Aktywów Państwowych proponowało, aby objąć podatkiem przedsiębiorstwa, których marża zysku brutto za 2022 r. jest większa od ich uśrednionej marży brutto za lata 2018, 2019 oraz 2021 r.

WIG20 zniżkuje dziś o 1,64 proc., będąc prawie najsłabszym indeksem w Europie. Wśród dwudziestki dużych firm najsłabsza jest Jastrzębska Spółka Węglowa, której akcje tracą 5,26 proc. Akcje PKN Orlen przeceniają się o 1,87 proc. Przypomnijmy, że PKN niedawno podał, że zamierza wypłacić dywidendę za rok 2022 w wysokości 5,50 zł na akcję, co stanowi rekordowy wynik w historii spółki. Dla porównania dywidendy za lata 2021 i 2020 wyniosły po 3,50 zł, natomiast za 2019 r. koncern wypłacił dywidendę w wysokości 1 zł na akcję.