Według informacji „Rzeczpospolitej” temat OFE ma być jedną z priorytetowych spraw rządu Mateusza Morawieckiego. – Doszło do porozumienia w tej sprawie z minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbietą Rafalską. Jeśli chodzi o legislację najpierw jednak Pracownicze Programy Kapitałowe, później OFE – mówią nasi rozmówcy, zbliżeni do rządu.

W lipcu 2016 r. Morawiecki zaprezentował Program Budowy Kapitału, który jest jednym z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zakłada on przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne - 75 proc. aktywów ma trafić na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego Polaków (IKZE). Natomiast pozostałe 25 proc. - do Funduszu Rezerwy Demograficznej, zarządzanie którym ma przejąć Polski Fundusz Rozwoju (a nie ZUS). Właśnie to, kto zarządzałby tymi aktywami, miało być główną kością niezgody w rządzie Beaty Szydło i spowodowało, że temat reformy OFE został w ubiegłym roku zawieszony.

Drugi element planowanej reformy to upowszechnienie pracowniczych planów kapitałowych w celu oszczędzania na emeryturę. Według informacji „Rzeczpospolitej” stosowne ustawy w „najbliższym, możliwym czasie” trafią już na ścieżkę legislacyjną, czyli do sejmu. Według planu PPK miałby się pojawić na rynku od początku przyszłego roku.

Więcej o reformie OFE w piątkowej „Rzeczpospolitej”.