Reklama

Chiny: przemysł lepiej od oczekiwań

Listopad dla chińskiego przemysłu przetwórczego okazał się lepszy niż prognozowano, co oznacza, że ożywienie utrzymuje tempo mimo wysiłków rządu zmierzających do przyhamowania akcji kredytowej w bankach.

Publikacja: 01.12.2013 10:10

Chiny: przemysł lepiej od oczekiwań

Foto: Bloomberg

Oficjalny wskaźnik PMI obliczany przez chiński urząd statystyczny i Federację Logistyki i Zakupów osiągnął wartość 51,4 pkt, taki sam jak w październiku, co oznaczy, że utrzymał się na poziomie  najwyższym od 18 miesięcy. Średnia oczekiwań ekonomistów wynosiła 51,1 pkt.

Stabilizacja tempa ekspansji przemysłu drugiej gospodarki świata może  ułatwić premierowi Li Keqiangowi przeprowadzenie planowanych reform. Wprawdzie tempo inwestowania przyspieszyło, a sprzedaż detaliczna w tym roku wzrosła o 13 proc., ale  Chiny borykają się z takimi problemami jak nadmiar mocy wytwórczych w przemyśle, zbyt duże zadłużenie firm i słabszy popyt na eksport.

- To dobra wiadomość dla kształtujących politykę państwa, gdyż oczekiwane spowolnienie wzrostu wydaje się łagodne - ocenia najnowsze dane Shen Jianguang, ekonomista japońskiego Mizuho Securities Asia. Teraz, jak dodaje, kiedy politycy mogą mieć pewność, że wzrost PKB utrzyma się na poziomie powyżej 7,5 proc. ich uwaga skoncentruje się na reformach.

Ekonomiści prognozują, że w 2014 r. tempo wzrostu PKB osłabnie do 7,2 proc. z 7,6 proc. w obecnym, wynika z szacunków ekonomistów uczestniczących w listopadowej ankiecie Bloomberg News.

W listopadzie PMI dla dużych firm wzrósł do 52,,4 pkt z 52 pkt w październiku i był na najwyższym poziomie od 19 miesięcy.  Wskaźnik dla małych firm obniżył się natomiast z 48,5 pkt do 48,3 pkt.

Reklama
Reklama

- Jest oczywistym, że poprawa to zasługa dużych firm i jest tez niewielka zmiana na korzyść w strukturze popytu- wskazuje Hu Yifan, ekonomista Haitong International Securities w Hongkongu.

Finanse
Otwarta droga pomocy Ukrainie. Aktywa Rosji zamrożone bezterminowo
Finanse
Walka o zamrożone aktywa. Bank Rosji grozi Unii Europejskiej
Finanse
Zamrożone aktywa, ale roszczenia gorące. Tak Kreml chce zastraszyć Europę
Finanse
Osiem tysięcy wierzycieli Cinkciarza. Syndyk prześledzi księgi rachunkowe spółki
Finanse
BIK w centrum innowacji: dane i edukacja napędzają rozwój sektora
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama