Minister finansów odwołał Piotra Patkowskiego: "Nie posiada kompetencji"

„Odwołałem pana Piotra Patkowskiego ze stanowiska Prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. Pan Patkowski nie posiada kompetencji niezbędnych do pełnienia tak ważnej dla polskiej gospodarki funkcji” – napisał na platformie X (dawny Twitter) minister finansów Andrzej Domański.

Aktualizacja: 26.01.2024 14:16 Publikacja: 26.01.2024 11:01

Piotr Patkowski, były wiceminister finansów

Piotr Patkowski, były wiceminister finansów

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

W listopadzie zeszłego roku Patkowski zrezygnował ze stanowiska wiceministra finansów i został powołany na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego (PANA). Poprzedni prezes Marcin Obroniecki zrezygnował z pełnienia tej funkcji przed końcem swoje kadencji.

Były minister finansów Piotr Patkowski żegna się ze stanowiskiem

PANA sprawuje niezależny nadzór nad biegłymi rewidentami, firmami audytorskimi i samorządem zawodowym biegłych rewidentów. Dba o prawidłowe przeprowadzenie przez biegłych rewidentów badań sprawozdań finansowych oraz usług atestacyjnych innych niż badanie ustawowe i usług pokrewnych. Instytucja funkcjonuje od 1 stycznia 2020 r., zastąpiła Komisję Nadzoru Audytowego.

W związku z tym że jest to stanowisko kadencyjne, spekulowano że rządowi Donalda Tuska prawdopodobnie nie uda się odwołać Patkowskiego i będzie sprawował funkcję do końca kadencji w 2027 r. Jenak jak wskazywali eksperci minister finansów może odwołać szefa PANA, jeżeli ten nie będzie spełniał wszystkich wymogów - na przykład nie posiadał doświadczenia w zakresie sprawowania nadzoru nad wykonywaniem zawodu biegłego rewidenta.

Czytaj więcej

Wiceminister finansów z nową rolą. Piotr Patkowski został prezesem PANA

Kim jest Piotr Patkowski

Piotr Patkowski ma 33 lata Z wykształcenia jest prawnikiem. Ukończył prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował w Biurze Prawnym Ministerstwa Energii i w gabinecie politycznym wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego[. Następnie był doradcą Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W kwietniu 2020 został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów i Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych.

Prywatnie jest mężem Olgi Semeniuk byłej przewodniczącej Rady Polskiej Agencji Kosmicznej i posłanki PiS.

Nie wiadomo kto zastąpi Patkowskiego na stanowisku prezesa PANA.

Patkowski: Spełniam wszystkie niezbędne kompetencje wynikające z ustawy

Zostałem powołany przez uprawniony organ zgodnie z przepisami prawa i spełniam wszystkie niezbędne kompetencje wynikające z ustawy; potwierdzają to także zewnętrzne analizy prawne, które oceniły, że spełniam wszystkie kryteria niezbędne do pełnienia funkcji Prezesa PANA. Moja kadencja upływa w listopadzie 2027 roku. Moje odwołanie odbyło się bez żadnej podstawy prawnej i bez trybu wymaganego ustawą. W związku z tym zamierzam podjąć stosowne kroki prawne w celu rozstrzygnięcia wszelkich wątpliwości i dochodzenia swoich praw — napisał Piotr Patkowski w oświadczeniu przesłanym portalowi wPolityce.

Finanse
Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI TFI: Lepsza szybka korekta
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse
Idą dopłaty, aktywa PPK w górę, mało uczestników
Finanse
Samorządy z trudem odzyskują długi od nierzetelnych mieszkańców
Finanse
Wielkanocny rekord złota na fali bliskiego cięcia stóp przez Fed
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Finanse
Najbogatszy 1 procent Amerykanów ma prawie 45 bln dolarów