Takich danych dostarczył szwajcarski bank Credit Suisse, który pod koniec 2021 r. rozmieszczał na rynku obligacje, w które opakowano kredyty oligarchów, dowiedział się Financial Times.

W latach 2017-2018 rosyjscy bogacze nie spłacili dwunastu kredytów na kwotę 2 miliardów dolarów, zaciągniętych na zakupy wielkich luksusowych jachtów i prywatnych odrzutowców, przyznał Credit Suisse.

Bank podał, że jedna trzecia niewykonanych zobowiązań była „związana z sankcjami USA wobec rosyjskich oligarchów”. I choć Credit Suisse nie wymienia nazwisk klientów, którzy zostali trafieni amerykańskimi ograniczeniami, to w wymienionych latach problemy miał Oleg Deripaska, a także para byłych judoków - trener i sparingpartner Władimira Putina - bracia Arkadyj i Borys Rotenbergowie. Oni, jak przypomina FT, według doniesień medialnych, zostali zmuszeni do rozwiązania z bankiem umów leasingu prywatnych odrzutowców.

Czytaj więcej

Credit Suisse „pralnią” narkotykowych pieniędzy

W 2014 r. Credit Suisse zdecydował się na duże kredyty dla rosyjskich oligarchów i miliarderów, którzy od lat prześcigają się w zakupach coraz to większych i droższych jachtów i wyposażonych w luksusy samolotów. Od tego czasu portfel kredytów na zakup jachtów urósł w Credit Suisse prawie 5-krotnie i przekracza już miliard dolarów.

Pod koniec zeszłego roku bank po cichu wyemitował obligacje na 80 milionów dolarów, aby „wyrzucić” ze swojego biznesu część ryzyka związanego z bardzo zamożnymi rosyjskimi klientami.

Sekurytyzacja portfela kredytów zabezpieczonych „odrzutowcami biznesowymi, jachtami, nieruchomościami i/lub aktywami finansowymi” została przeprowadzona przez oddział Credit Suisse, który wcześniej miał straty związane z sankcjami.

Teraz jednym z głównych celów wymienionego oddziału jest „budowanie pozytywnych relacji z marką CS poprzez finansowanie ulubionych narzędzi biznesowych klientów i luksusowych zabawek”, cytuje FT prezentację szwajcarskiego banku.