Podkreślił przy tym, że szwajcarski bank centralny jest instytucją niezależną.
Schneider-Ammann mówił na konferencji prasowej, że rozmowa z polskim prezydentem dotyczyła m.in. konsekwencji silnego kursu franka szwajcarskiego na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym dla rodzin mających kredyty w tej walucie w Polsce.
- Mam świadomość, że problematyka związana z frankiem szwajcarskim jest trudna – powiedział szwajcarski prezydent. Relacjonował, że Duda mówił, iż w tej sprawie możliwy jest postęp, jeśli banki narodowe będą prowadzić ze sobą rozmowy.
- Oczywiście nasz bank narodowy może te rozmowy sam kształtować. Potwierdziłem, że jesteśmy na to otwarci – powiedział Schneider-Ammann.
Prezydent Andrzej Duda powiedział dziennikarzom, że zwrócił się z postulatem bliższej współpracy Narodowego Banku Polskiego i Szwajcarskiego Banku Narodowego w sprawie kursów franka szwajcarskiego.