Krótka lista Oscarowa dla filmów zagranicznych

„Chłopi” bez szans na Oscara, walczy nadal reprezentująca Anglię polska koprodukcja „Strefa interesów” Jonathana Glarzera

Publikacja: 22.12.2023 00:09

Kadr z filmu „Strefa interesów” Jonathana Glazera

Kadr z filmu „Strefa interesów” Jonathana Glazera

Foto: materiały prasowe

Amerykańska Akademia Filmowa ujawniła krótkie listy Oscarowe. Znalazły się na nich filmy, które mają szansę walczyć teraz o Oscarowe nominacje.

Na krótkiej liście filmów, które zachowały szanse na dalszą walkę o Oscara znalazło się 15 tytułów. Niestety, członkom Akademii, którzy oglądali i oceniali propozycje zagraniczne, nie spodobał się polski kandydat czyli „Chłopi” DK i Hugh Welchmana. 

Jest natomiast na tzw. krótkiej liście „Strefa interesów” Jonathana Glazera – film o rodzinie komendanta Auschwitz Rudolfa Hoessa, która w czasie II wojny światowej znalazła swój wymarzony dom w cieniu murów obozu koncentracyjnego. Ta opowieść o banalności zła reprezentuje Anglię, ale jej koproducentką jest Ewa Puszczyńska.

Europejska dziesiątka

W tym roku wśród 15 tytułów, jakie znalazły się na krótkiej liście aż 10 pochodzi z Europy. To poza „Strefą interesów”: „Amerikatsi” z Armenii, „Bękart” Nikolaja Arcela z Danii, „Opadłe liście” z Finlandii, „Bulion i inne namiętności” Anha Hunga Trana z Francji, „Pokój nauczycielski” Ikera Cataka z Niemiec, „Godland” Hlynora Palmassona z Islandii, „Ja, kapitan” Matteo Garrone z Włoch, „Śnieżne bractwo” J.A. Bajony z Hiszpanii, „20 dni w Mariupolu” Mstyslava Chernova.

Krótką listę uzupełniają: „Perfect Days” Wima Wendersa reprezentujące Japonię, „Totem” Lily Aviles z Meksyku, „Cztery córki” Kaouther Ben Hani z Tunezjii, „The Monk and the Gun” z Bhutanu oraz „Matka wszystkich kłamstw” Asmae ElMoudir z Maroka.

Z tej piętnastki członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej wybiorą pięć filmów, które zostaną nominowane do Oscara.

.

Film
17. Mastercard OFF CAMERA: Nominacje – Najlepsza Aktorka, Aktor i Mastercard Rising Star
Film
Zbrojmistrzyni w filmie "Rust" skazana na 18 miesięcy więzienia
Film
„Perfect Days” i "Anselm" w kinach. Wim Wenders uczy nas spokoju
Film
Zmarła Eleanor Coppola, reżyserka i żona reżysera
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Film
Te filmy ubiegają się o 100 000 zł w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Mastercard OFF CAMERA 2024