Reklama

Krótka lista Oscarowa dla filmów zagranicznych

„Chłopi” bez szans na Oscara, walczy nadal reprezentująca Anglię polska koprodukcja „Strefa interesów” Jonathana Glarzera

Publikacja: 22.12.2023 00:09

Kadr z filmu „Strefa interesów” Jonathana Glazera

Kadr z filmu „Strefa interesów” Jonathana Glazera

Foto: materiały prasowe

Amerykańska Akademia Filmowa ujawniła krótkie listy Oscarowe. Znalazły się na nich filmy, które mają szansę walczyć teraz o Oscarowe nominacje.

Na krótkiej liście filmów, które zachowały szanse na dalszą walkę o Oscara znalazło się 15 tytułów. Niestety, członkom Akademii, którzy oglądali i oceniali propozycje zagraniczne, nie spodobał się polski kandydat czyli „Chłopi” DK i Hugh Welchmana. 

Jest natomiast na tzw. krótkiej liście „Strefa interesów” Jonathana Glazera – film o rodzinie komendanta Auschwitz Rudolfa Hoessa, która w czasie II wojny światowej znalazła swój wymarzony dom w cieniu murów obozu koncentracyjnego. Ta opowieść o banalności zła reprezentuje Anglię, ale jej koproducentką jest Ewa Puszczyńska.

Europejska dziesiątka

W tym roku wśród 15 tytułów, jakie znalazły się na krótkiej liście aż 10 pochodzi z Europy. To poza „Strefą interesów”: „Amerikatsi” z Armenii, „Bękart” Nikolaja Arcela z Danii, „Opadłe liście” z Finlandii, „Bulion i inne namiętności” Anha Hunga Trana z Francji, „Pokój nauczycielski” Ikera Cataka z Niemiec, „Godland” Hlynora Palmassona z Islandii, „Ja, kapitan” Matteo Garrone z Włoch, „Śnieżne bractwo” J.A. Bajony z Hiszpanii, „20 dni w Mariupolu” Mstyslava Chernova.

Krótką listę uzupełniają: „Perfect Days” Wima Wendersa reprezentujące Japonię, „Totem” Lily Aviles z Meksyku, „Cztery córki” Kaouther Ben Hani z Tunezjii, „The Monk and the Gun” z Bhutanu oraz „Matka wszystkich kłamstw” Asmae ElMoudir z Maroka.

Reklama
Reklama

Z tej piętnastki członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej wybiorą pięć filmów, które zostaną nominowane do Oscara.

.

Film
Kto przebije „Heweliusza”, który jest najlepszym serialem roku
Film
Joel Edgerton i „Sny o pociągach": niezwykli ludzie wierni dawnej miłości
Film
Zobacz seriale, o których zaraz będzie głośno! Zapraszamy na pokazy specjalne podczas BNP Paribas Warsaw SerialCon
Film
Michelle Fairley odebrała statuetkę Cutting Edge, a Kinoteka wypełniła się fanami seriali – ruszyła druga edycja BNP Paribas Warsaw SerialCon!
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Film
STARS ON STAGE – GWIAZDY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI W KINOTECE!
Materiał Promocyjny
Nowa era budownictwa: roboty w służbie ludzi i środowiska
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama