Nichelle Nichols zmarła w sobotę 30 lipca, miała 89 lat. O jej śmierci poinformował w mediach społecznościowych jej syn, Kyle Johnson. Doniesienia te potwierdził były agent Nichelle Nichols, Zachery McGinnis.

Urodzona w 1932 r. artystka występowała w Nowym Jorku jako piosenkarka w nocnych klubach, była także modelką, grała w musicalach. Największą sławę przyniosła jej rola Nyoty Uhury w serialu "Star Trek". Jej pocałunek z Williamem Shatnerem, odtwórcą roli kapitana Kirka, jest uważany za jeden z pierwszych ekranowych pocałunków czarnoskórej kobiety i białego mężczyzny w amerykańskiej telewizji.

W wywiadach Nichelle Nichols mówiła, że postrzegała rolę w "Star Treku" jako krok do sławy na Broadwayu. Nie spodziewała się, że serial science-fiction stanie się kultowy i przyniesie jej trwałe uznanie.

Nichelle Nichols zagrała rolę Uhury także w sześciu filmach fabularnych z serii "Star Trek" z lat 1979-1991, użyczyła też swego głosu tej postaci w animowanej wersji serialu emitowanej na początku lat 70.

Aktorka mówiła, że twórca serii, Gene Roddenberry, pozwolił jej wybrać imię dla granej przez nią bohaterki. "Uhura" to kobieca wersja suahilijskiego słowa oznaczającego wolność.