Był liderem, miał najsilniejszą osobowość spośród członków zespołu i skłonność do niefrasobliwych, kontrowersyjnych wypowiedzi. W jednym z wywiadów powiedział, iż zdaje sobie sprawę, że w Wielkiej Brytanii Beatlesi są popularniejsi od Jezusa, z czego tłumaczył się w kolejnym wywiadzie, by uciszyć burzę, która się wówczas rozpętała po jego słowach – zwłaszcza w konserwatywnych USA.

- Był jednym z tych ludzi, o których wiadomo, że nigdy nas nie zawiodą – mówi w filmie Damien Hearst, artysta.

John Lennon urodził się 9 października 1940 roku w Liverpoolu. Miał zaledwie dwa lata, gdy rodzinę porzucił ojciec. Matka wkrótce oddała Johna na wychowanie cioci. W czasach szkolnych był buntownikiem zafascynowanym Elvisem Presleyem. Mając 17 lat założył zespół „The Quarry Men” i zaraz potem poznał MacCartneya, który dołączył do zespołu. W nowym składzie jako Beatlesi zaczęli występować w klubie „Cavern”, gdzie dostrzegł ich właściciel sklepu płytowego Brian Epstein i w krótkim czasie wykreował na światowe gwiazdy.

Lennon był dwukrotnie żonaty. Yoko Ono, z którą był aż do końca, poznał w 1966 roku. Miała wtedy 33 lata, on — 26. Dla niej złamał niepisaną umowę Beatlesów i przyprowadzał ją na sesje nagraniowe do studia. Nieufność przyjaciół wobecwybranki nie zniechęciła Johna. Wielbicielki Beatlesów oskarżały Yoko o spowodowanie rozpadu zespołu. Pod wpływem nowej partnerki Lennon zaczął angażować się w politykę, w końcu zwrócił nawet otrzymany zaszczytny Order Imperium Brytyjskiego, protestując w ten sposób przeciw poparciu przez Wielką Brytanię wojny w Wietnamie. „Miłość i pokój” – stały się hasłami, które przekładał także na treść swoich utworów. „Świat się nie skończył z epoką Dzieci – Kwiatów” – powtarzał Lennon. Miał ogromny wpływ na młodzież, ale zauważano też, że znacznie więcej mówi, niż działa.

Choć nie wszystko układało się dobrze między Johnem, a Yoko, a wieść o romansie Johna z sekretarką May Pang niosła się lotem błyskawicy — byli ze sobą aż do tragicznej śmierci Lennona w 1980 roku.

Premiera dokumentu koncentrującego się na społecznej i politycznej działalności muzyka - „Ikony muzyki – John Lennon” z wieloma fragmentami archiwaliów, w poniedziałek 26 marca o 18.40 w TVP Kultura.